Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Uafgjort: 4 til 4

Største forskelle: Bagagerum — Bentley Torcal 460 l, Lucid Gravity 780 l · 0–100 km/t — Bentley Torcal 2,9 s, Lucid Gravity 3,6 s · WLTP-rækkevidde — Bentley Torcal 603 km, Lucid Gravity 748 km.

Bentley Torcal

Bentley Torcal er den første elektriske SUV fra Bentley: Den har et batteri på 108,7 kWh, en rækkevidde op til 603 km (WLTP), og en effekt på enten 821 eller 888 hestekræfter.

Lucid Gravity

Lucid Gravity er en SUV i F-segmentet, der tilbyder to varianter med firehjulstræk (AWD) og høj ydeevne, samt en rækkevidde på op til 748 km i Grand Touring-versionen.

Profil mod markedet: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

WLTP-rækkeviddeBatteriEffektDC-opladning0–100 km/t

Bentley Torcal eller Lucid Gravity — hvem vinder hvor

Uafgjort: 4 til 4

Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.

Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.

  • WLTP-rækkevidde kmLucid Gravity +145 km
    Bentley Torcal
    603
    Lucid Gravity
    748
  • Batteri kWhLucid Gravity +14,3 kWh
    Bentley Torcal
    108,7
    Lucid Gravity
    123
  • Forbrug ↓ kWh/100 kmBentley Torcal −0,2 kWh/100 km
    Bentley Torcal
    18
    Lucid Gravity
    18,2
  • Effekt hkBentley Torcal +49 hk
    Bentley Torcal
    888
    Lucid Gravity
    839
  • 0–100 km/t ↓ sBentley Torcal −0,7 s
    Bentley Torcal
    2,9
    Lucid Gravity
    3,6
  • Topfart km/hBentley Torcal +10 km/h
    Bentley Torcal
    260
    Lucid Gravity
    250
  • DC-opladning kWMangler data
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    400
  • AC-opladning kWMangler data
    Bentley Torcal
    —
    Lucid Gravity
    11
  • Opladning ↓ minMangler data
    Bentley Torcal
    16
    Lucid Gravity
    —
  • Vægt ↓ kgLucid Gravity −70 kg
    Bentley Torcal
    2720
    Lucid Gravity
    2650
  • Bagagerum lLucid Gravity +320 l
    Bentley Torcal
    460
    Lucid Gravity
    780

Tilføj en tredje bil

Tekniske data: Bentley Torcal vs Lucid Gravity

Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data

Tekniske data: Bentley Torcal vs Lucid Gravity
Nøgleværdier Bentley Torcal
S
Lucid Gravity
Grand Touring
Forskel
Rækkevidde og energi
WLTP-rækkevidde603 km748 kmLucid +145 km
Batteri108,7 kWh123 kWhLucid +14,3 kWh
Forbrug ↓18 kWh/100 km18,2 kWh/100 kmBentley −0,2 kWh/100 km
Opladning
DC-opladning—400 kW—
AC-opladning—11 kW—
Opladning 10–80% ↓16 min——
Rækkevidde pr. minut opladning26,4 km/min——
Spænding—800 V—
Ydelse og drivlinje
Effekt888 hk839 hkBentley +49 hk
0–100 km/t ↓2,9 s3,6 sBentley −0,7 s
Topfart260 km/h250 km/hBentley +10 km/h
TrækAWDAWD—
Praktiske egenskaber
Vægt ↓2720 kg2650 kgLucid −70 kg
Bagagerum460 l780 lLucid +320 l
Længde5008 mm5034 mmLucid +26 mm
Bredde2025 mm2024 mmBentley +1 mm
Højde1677 mm1660 mmBentley +17 mm
Akseafstand3023 mm3035 mmLucid +12 mm

Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.

Energiomkostningsberegner

Bentley Torcal

Omkostning pr. 100 km5,4
Pr. måned67
Pr. år810

Lucid Gravity

Omkostning pr. 100 km5,46
Pr. måned68
Pr. år819

Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.

Videoanmeldelser af begge modeller

Bentley Torcal

Lucid Gravity

Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment F

Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning

Hvilken har den længste rækkevidde — Bentley Torcal eller Lucid Gravity?

Lucid Gravity kører længere: 748 km WLTP mod 603 km for Bentley Torcal. Det er en forskel på 145 km.

Hvilken har det største bagagerum?

Lucid Gravity rummer mere: 780 l mod 460 l i Bentley Torcal. Forskellen er 320 l.

Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse

Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.