Audi Q4 Sportback e-tron vs Renault Scenic
Audi Q4 Sportback e-tron fører 5 til 3
Største forskelle: Effekt — Audi Q4 Sportback e-tron 286 hk, Renault Scenic 218 hk · Forbrug — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Renault Scenic 16,8 kWh/100 km · 0–100 km/t — Audi Q4 Sportback e-tron 6,6 s, Renault Scenic 7,9 s.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron er en SUV-coupé i C-segmentet, i årgang 2027 i fire varianter: WLTP-rækkevidde fra 451 til 576 km, effekt fra 204 til 340 hk.
Renault Scenic
En elektrisk SUV i segment C, der tilbyder to batterivarianter med en rækkevidde op til 642 km (WLTP).
Profil mod markedet: Audi Q4 Sportback e-tron vs Renault Scenic
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Audi Q4 Sportback e-tron eller Renault Scenic — hvem vinder hvor
Audi Q4 Sportback e-tron fører 5 til 3
Resultatet omfatter ikke metrikker, hvor der mangler data på den ene side.
Klik på et udsnit af cirklen for kun at se disse metrikker. Bjælken viser, hvor bilen ligger i forhold til hele kataloget.
- WLTP-rækkevidde kmRenault Scenic +66 km
- Batteri kWhRenault Scenic +12 kWh
- Forbrug ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3,4 kWh/100 km
- Effekt hkAudi Q4 Sportback e-tron +68 hk
- 0–100 km/t ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −1,3 s
- Topfart km/hAudi Q4 Sportback e-tron +10 km/h
- DC-opladning kWAudi Q4 Sportback e-tron +15 kW
- AC-opladning kWIngen forskel
- Opladning ↓ minMangler data
- Vægt ↓ kgMangler data
- Bagagerum lRenault Scenic +18 l
Tekniske data: Audi Q4 Sportback e-tron vs Renault Scenic
Fed skrift og understregning = bedre værdi · ↓ = lavere er bedre · — = ingen data
| Nøgleværdier | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Forskel |
|---|---|---|---|
| Rækkevidde og energi | |||
| WLTP-rækkevidde | 576 km | 642 km | Renault +66 km |
| Batteri | 77 kWh | 89 kWh | Renault +12 kWh |
| Forbrug ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Audi −3,4 kWh/100 km |
| Opladning | |||
| DC-opladning | 165 kW | 150 kW | Audi +15 kW |
| AC-opladning | 11 kW | 11 kW | Ingen forskel |
| Opladning 15–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Rækkevidde pr. minut opladning | — | 14,9 km/min | — |
| Spænding | — | 400 V | — |
| Ydelse og drivlinje | |||
| Effekt | 286 hk | 218 hk | Audi +68 hk |
| 0–100 km/t ↓ | 6,6 s | 7,9 s | Audi −1,3 s |
| Topfart | 180 km/h | 170 km/h | Audi +10 km/h |
| Træk | RWD | FWD | anden type |
| Praktiske egenskaber | |||
| Vægt ↓ | — | 1911 kg | — |
| Bagagerum | 527 l | 545 l | Renault +18 l |
| V2L (ekstern strøm) | Nej | Ja | kun Renault |
| Længde | — | 4470 mm | — |
| Bredde | — | 1864 mm | — |
| Højde | — | 1571 mm | — |
| Akseafstand | — | 2785 mm | — |
Den bedste værdi i hver række er fed og understreget med bilens farve. Metrikker markeret ↓ — lavere er bedre. Dimensioner vises uden at vælge en vinder.
Energiomkostningsberegner
Audi Q4 Sportback e-tron
Renault Scenic
Beløb i din valuta — angiv priser i den valuta, du bruger.
Videoanmeldelser af begge modeller
Audi Q4 Sportback e-tron
Renault Scenic
Andre sammenligninger i denne klasse: SUV, segment C
Ofte stillede spørgsmål om denne sammenligning
Hvilken har den længste rækkevidde — Audi Q4 Sportback e-tron eller Renault Scenic?
Renault Scenic kører længere: 642 km WLTP mod 576 km for Audi Q4 Sportback e-tron. Det er en forskel på 66 km.
Hvordan adskiller drivlinjerne på Audi Q4 Sportback e-tron og Renault Scenic sig?
Audi Q4 Sportback e-tron har RWD og 286 hk. Renault Scenic har FWD og 218 hk.
Hvilken kan strømforsyne apparater fra et stik (V2L)?
Kun Renault Scenic — dens batteri på 89 kWh fungerer som strømkilde. Audi Q4 Sportback e-tron med 77 kWh tilbyder ikke dette.
Hvilken lader hurtigst?
Audi Q4 Sportback e-tron accepterer op til 165 kW DC, Renault Scenic op til 150 kW.
Tekniske data stammer fra producenternes officielle materiale, og vi bestræber os på at kontrollere dem, men producenten kan ændre specifikationen uden varsel, og fejl kan forekomme. Bekræft tallene hos forhandleren, før du køber — vi påtager os intet ansvar for beslutninger truffet på grundlag af disse data. Fuld ansvarsfraskrivelse
Rækkevidde, forbrug og vægt angives for basiskonfigurationen. Producenterne homologerer dem i intervaller afhængigt af hjul og udstyr (f.eks. 533–592 km), og vi tager den letteste variant, på de mindste fælge – altså den mest fordelagtige. Samme model på større hjul vil køre kortere.



