Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech leder 5–2

Största skillnaderna: 0–100 km/h — Peugeot e-2008 9,1 s, Renault 4 E-Tech 8,2 s · Effekt — Peugeot e-2008 156 hk, Renault 4 E-Tech 150 hk · Bagageutrymme — Peugeot e-2008 434 l, Renault 4 E-Tech 420 l.

Peugeot e-2008

Peugeot e-2008 är en SUV i B-segmentet med ett batteri på 51 kWh, 156 hk och en WLTP-räckvidd på 406 km.

Renault 4 E-Tech

Renault 4 E-Tech är en eldriven SUV i segmentet B, som erbjuder två olika drivlinor med varierande batterikapacitet och effekt.

Profil mot marknaden: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Peugeot e-2008 eller Renault 4 E-Tech — vem vinner var

Renault 4 E-Tech leder 5–2

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmRenault 4 E-Tech +3 km
    Peugeot e-2008
    406
    Renault 4 E-Tech
    409
  • Batteri kWhRenault 4 E-Tech +1 kWh
    Peugeot e-2008
    51
    Renault 4 E-Tech
    52
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmRenault 4 E-Tech −0,4 kWh/100 km
    Peugeot e-2008
    15,5
    Renault 4 E-Tech
    15,1
  • Effekt hkPeugeot e-2008 +6 hk
    Peugeot e-2008
    156
    Renault 4 E-Tech
    150
  • 0–100 km/h ↓ sRenault 4 E-Tech −0,9 s
    Peugeot e-2008
    9,1
    Renault 4 E-Tech
    8,2
  • Toppfart km/hIngen skillnad
    Peugeot e-2008
    150
    Renault 4 E-Tech
    150
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    Peugeot e-2008
    100
    Renault 4 E-Tech
    100
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Peugeot e-2008
    11
    Renault 4 E-Tech
    11
  • Vikt ↓ kgRenault 4 E-Tech −19 kg
    Peugeot e-2008
    1548
    Renault 4 E-Tech
    1529
  • Bagageutrymme lPeugeot e-2008 +14 l
    Peugeot e-2008
    434
    Renault 4 E-Tech
    420

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Peugeot e-2008 vs Renault 4 E-Tech
Nyckelparametrar Peugeot e-2008
156
Renault 4 E-Tech
Comfort Range 150
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd406 km409 kmRenault +3 km
Batteri51 kWh52 kWhRenault +1 kWh
Förbrukning ↓15,5 kWh/100 km15,1 kWh/100 kmRenault −0,4 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning100 kW100 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning ⚠30 min 20–80%30 min 15–80%Ingen skillnad
Räckvidd per laddminut8,1 km/min8,9 km/minRenault +0,8 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt156 hk150 hkPeugeot +6 hk
0–100 km/h ↓9,1 s8,2 sRenault −0,9 s
Toppfart150 km/h150 km/hIngen skillnad
DrivningFWDFWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓1548 kg1529 kgRenault −19 kg
Bagageutrymme434 l420 lPeugeot +14 l
V2L (extern strömförsörjning)JaJa—
Längd4300 mm4140 mmPeugeot +160 mm
Bredd1770 mm1810 mmRenault +40 mm
Höjd1550 mm1570 mmRenault +20 mm
Hjulbas2605 mm2620 mmRenault +15 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Peugeot e-2008

Kostnad per 100 km4,65
Per månad58
Per år697

Renault 4 E-Tech

Kostnad per 100 km4,53
Per månad57
Per år679

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Peugeot e-2008

Renault 4 E-Tech

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment B

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken laddar snabbast?

Peugeot e-2008 accepterar upp till 100 kW DC, Renault 4 E-Tech upp till 100 kW.

Vilken är billigast att köra?

Renault 4 E-Tech förbrukar mindre el: 15,1 kWh/100 km mot 15,5 kWh/100 km i Peugeot e-2008. Över 15000 km per år är det en skillnad på 60 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.