Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Mercedes VLE leder 7–4
Största skillnaderna: AC-laddning — Hyundai Staria Electric 11 kW, Mercedes VLE 22 kW · WLTP-räckvidd — Hyundai Staria Electric 430 km, Mercedes VLE 709 km · Batteri — Hyundai Staria Electric 84 kWh, Mercedes VLE 115 kWh.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric är en eldriven van i segmentet D, som erbjuder en räckvidd på 430 km och snabbladdning (DC) med en effekt på 256 kW.
Mercedes VLE
Mercedes VLE är en personvan i D-segmentet, i årsmodell 2026 i två varianter med ett batteri på 115 kWh: VLE 300 med en WLTP-räckvidd på 709 km och VLE 400 4MATIC med 422 hk.
Profil mot marknaden: Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Hyundai Staria Electric84 kWh
Mercedes VLEVLE 300
Hyundai Staria Electric eller Mercedes VLE — vem vinner var
Mercedes VLE leder 7–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmMercedes VLE +279 km
- Batteri kWhMercedes VLE +31 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmMercedes VLE −3,3 kWh/100 km
- Effekt hkMercedes VLE +58 hk
- 0–100 km/h ↓ sMercedes VLE −0,6 s
- Toppfart km/hHyundai Staria Electric +4 km/h
- DC-laddning kWMercedes VLE +44 kW
- AC-laddning kWMercedes VLE +11 kW
- Laddning ↓ minHyundai Staria Electric −5 min
- Vikt ↓ kgHyundai Staria Electric −262 kg
- Bagageutrymme lHyundai Staria Electric +36 l
Tekniska data: Hyundai Staria Electric vs Mercedes VLE
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Hyundai Staria Electric84 kWh | Mercedes VLEVLE 300 | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 430 km | 709 km | Mercedes +279 km |
| Batteri | 84 kWh | 115 kWh | Mercedes +31 kWh |
| Förbrukning ↓ | 21,8 kWh/100 km | 18,5 kWh/100 km | Mercedes −3,3 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 256 kW | 300 kW | Mercedes +44 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 22 kW | Mercedes +11 kW |
| Laddning 10–80% ↓ | 20 min | 25 min | Hyundai −5 min |
| Räckvidd per laddminut | 15,1 km/min | 19,9 km/min | Mercedes +4,8 km/min |
| Spänning | 800 V | 800 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 218 hk | 276 hk | Mercedes +58 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 9,5 s | 8,9 s | Mercedes −0,6 s |
| Toppfart | 184 km/h | 180 km/h | Hyundai +4 km/h |
| Drivning | FWD | FWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2525 kg | 2787 kg | Hyundai −262 kg |
| Bagageutrymme | 831 l | 795 l | Hyundai +36 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Hyundai |
| Längd | 5253 mm | 5309 mm | Mercedes +56 mm |
| Bredd | 1997 mm | 1999 mm | Mercedes +2 mm |
| Höjd | 1990 mm | 1943 mm | Hyundai +47 mm |
| Hjulbas | 3273 mm | 3342 mm | Mercedes +69 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Hyundai Staria Electric
Mercedes VLE
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Hyundai Staria Electric
Mercedes VLE
Andra jämförelser i denna klass: Van, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Hyundai Staria Electric eller Mercedes VLE?
Mercedes VLE går längre: 709 km WLTP mot 430 km för Hyundai Staria Electric. Det är en skillnad på 279 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Hyundai Staria Electric — dess 84 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Mercedes VLE, med 115 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken laddar snabbast?
Hyundai Staria Electric accepterar upp till 256 kW DC, Mercedes VLE upp till 300 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 20 och 25 min.
Vilken är billigast att köra?
Mercedes VLE förbrukar mindre el: 18,5 kWh/100 km mot 21,8 kWh/100 km i Hyundai Staria Electric. Över 15000 km per år är det en skillnad på 495 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.

