Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric leder 6–2
Största skillnaderna: DC-laddning — Ford e-Tourneo Custom 125 kW, Hyundai Staria Electric 256 kW · Laddning 10–80% — Ford e-Tourneo Custom 29 min, Hyundai Staria Electric 20 min · Toppfart — Ford e-Tourneo Custom 130 km/h, Hyundai Staria Electric 184 km/h.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom är en personvan i D-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 312 till 353 km, effekt 218 eller 286 hk.
Hyundai Staria Electric
Hyundai Staria Electric är en eldriven van i segmentet D, som erbjuder en räckvidd på 430 km och snabbladdning (DC) med en effekt på 256 kW.
Profil mot marknaden: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Hyundai Staria Electric84 kWh
Ford e-Tourneo Custom eller Hyundai Staria Electric — vem vinner var
Hyundai Staria Electric leder 6–2
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmHyundai Staria Electric +77 km
- Batteri kWhHyundai Staria Electric +13 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmHyundai Staria Electric −2,2 kWh/100 km
- Effekt hkIngen skillnad
- 0–100 km/h ↓ sSaknar data
- Toppfart km/hHyundai Staria Electric +54 km/h
- DC-laddning kWHyundai Staria Electric +131 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minHyundai Staria Electric −9 min
- Vikt ↓ kgFord e-Tourneo Custom −117 kg
- Bagageutrymme lFord e-Tourneo Custom +321 l
Tekniska data: Ford e-Tourneo Custom vs Hyundai Staria Electric
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Hyundai Staria Electric84 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 353 km | 430 km | Hyundai +77 km |
| Batteri | 71 kWh | 84 kWh | Hyundai +13 kWh |
| Förbrukning ↓ | 24 kWh/100 km | 21,8 kWh/100 km | Hyundai −2,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 125 kW | 256 kW | Hyundai +131 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 29 min | 20 min | Hyundai −9 min |
| Räckvidd per laddminut | 8,5 km/min | 15,1 km/min | Hyundai +6,6 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 218 hk | 218 hk | Ingen skillnad |
| 0–100 km/h ↓ | — | 9,5 s | — |
| Toppfart | 130 km/h | 184 km/h | Hyundai +54 km/h |
| Drivning | RWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2408 kg | 2525 kg | Ford −117 kg |
| Bagageutrymme | 1152 l | 831 l | Ford +321 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 5050 mm | 5253 mm | Hyundai +203 mm |
| Bredd | 2032 mm | 1997 mm | Ford +35 mm |
| Höjd | 2040 mm | 1990 mm | Ford +50 mm |
| Hjulbas | 3100 mm | 3273 mm | Hyundai +173 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Ford e-Tourneo Custom
Hyundai Staria Electric
Andra jämförelser i denna klass: Van, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Ford e-Tourneo Custom eller Hyundai Staria Electric?
Hyundai Staria Electric går längre: 430 km WLTP mot 353 km för Ford e-Tourneo Custom. Det är en skillnad på 77 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på Ford e-Tourneo Custom och Hyundai Staria Electric?
Ford e-Tourneo Custom har RWD och 218 hk. Hyundai Staria Electric har FWD och 218 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
Ford e-Tourneo Custom rymmer mer: 1152 l mot 831 l i Hyundai Staria Electric. Skillnaden är 321 l.
Vilken laddar snabbast?
Ford e-Tourneo Custom accepterar upp till 125 kW DC, Hyundai Staria Electric upp till 256 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 29 och 20 min.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.


