Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Nio ET7 leder 6–4
Största skillnaderna: Effekt — Genesis G80 Electrified 370 hk, Nio ET7 653 hk · Laddning 10–80% — Genesis G80 Electrified 25 min, Nio ET7 40 min · DC-laddning — Genesis G80 Electrified 187 kW, Nio ET7 125 kW.
Genesis G80 Electrified
Genesis G80 Electrified är en sedan i segmentet E: i årsmodell 2026 ett batteri på 94,5 kWh, en WLTP-räckvidd på 570 km och en effekt på 370 hk med AWD-drivning.
Nio ET7
Nio ET7 är en sedan i segmentet E, utrustad med fyrhjulsdrift och en effekt på 653 hästkrafter, samt en räckvidd enligt WLTP-standarden på 580 kilometer.
Profil mot marknaden: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh
Nio ET7100 kWh
Genesis G80 Electrified eller Nio ET7 — vem vinner var
Nio ET7 leder 6–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmNio ET7 +10 km
- Batteri kWhNio ET7 +5,5 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmGenesis G80 Electrified −0,9 kWh/100 km
- Effekt hkNio ET7 +283 hk
- 0–100 km/h ↓ sNio ET7 −1,3 s
- Toppfart km/hGenesis G80 Electrified +25 km/h
- DC-laddning kWGenesis G80 Electrified +62 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minGenesis G80 Electrified −15 min
- Vikt ↓ kgNio ET7 −31 kg
- Bagageutrymme lNio ET7 +29 l
Tekniska data: Genesis G80 Electrified vs Nio ET7
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Genesis G80 ElectrifiedAWD 94.5 kWh | Nio ET7100 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 570 km | 580 km | Nio +10 km |
| Batteri | 94,5 kWh | 100 kWh | Nio +5,5 kWh |
| Förbrukning ↓ | 18,1 kWh/100 km | 19 kWh/100 km | Genesis −0,9 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 187 kW | 125 kW | Genesis +62 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 25 min | 40 min | Genesis −15 min |
| Räckvidd per laddminut | 16 km/min | 10,2 km/min | Genesis +5,8 km/min |
| Spänning | 800 V | 400 V | Genesis +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 370 hk | 653 hk | Nio +283 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 5,1 s | 3,8 s | Nio −1,3 s |
| Toppfart | 225 km/h | 200 km/h | Genesis +25 km/h |
| Drivning | AWD | AWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2410 kg | 2379 kg | Nio −31 kg |
| Bagageutrymme | 334 l | 363 l | Nio +29 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Genesis |
| Längd | 5135 mm | 5101 mm | Genesis +34 mm |
| Bredd | — | 1987 mm | — |
| Höjd | 1480 mm | 1505 mm | Nio +25 mm |
| Hjulbas | 3140 mm | 3060 mm | Genesis +80 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Genesis G80 Electrified
Nio ET7
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Genesis G80 Electrified
Andra jämförelser i denna klass: Sedan, segment E
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Genesis G80 Electrified — dess 94,5 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Nio ET7, med 100 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken är kraftfullare — Genesis G80 Electrified eller Nio ET7?
Nio ET7 är starkare: 653 hk mot 370 hk för Genesis G80 Electrified. Skillnaden är 283 hk.
Vilken laddar snabbast?
Genesis G80 Electrified accepterar upp till 187 kW DC, Nio ET7 upp till 125 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 25 och 40 min.
Vilken är billigast att köra?
Genesis G80 Electrified förbrukar mindre el: 18,1 kWh/100 km mot 19 kWh/100 km i Nio ET7. Över 15000 km per år är det en skillnad på 135 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.


