Ford e-Tourneo Custom vs Volkswagen e-Caravelle
Oavgjort: 4 mot 4
Största skillnaderna: AC-laddning — Ford e-Tourneo Custom 11 kW, Volkswagen e-Caravelle 7,4 kW · Effekt — Ford e-Tourneo Custom 218 hk, Volkswagen e-Caravelle 286 hk · Toppfart — Ford e-Tourneo Custom 130 km/h, Volkswagen e-Caravelle 150 km/h.
Ford e-Tourneo Custom
Ford e-Tourneo Custom är en personvan i D-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 312 till 353 km, effekt 218 eller 286 hk.
Volkswagen e-Caravelle
Volkswagen e-Caravelle är en eldriven van i segmentet D, med en räckvidd enligt WLTP-standarden på 380 kilometer och bakhjulsdrift.
Profil mot marknaden: Ford e-Tourneo Custom vs Volkswagen e-Caravelle
Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD
Volkswagen e-Caravellee-Caravelle 70 kWh
Ford e-Tourneo Custom eller Volkswagen e-Caravelle — vem vinner var
Oavgjort: 4 mot 4
Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmVolkswagen e-Caravelle +27 km
- Batteri kWhFord e-Tourneo Custom +1 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmVolkswagen e-Caravelle −0,2 kWh/100 km
- Effekt hkVolkswagen e-Caravelle +68 hk
- 0–100 km/h ↓ sSaknar data
- Toppfart km/hVolkswagen e-Caravelle +20 km/h
- DC-laddning kWIngen skillnad
- AC-laddning kWFord e-Tourneo Custom +3,6 kW
- Laddning ↓ minFord e-Tourneo Custom −1 min
- Vikt ↓ kgFord e-Tourneo Custom −66 kg
- Bagageutrymme lSaknar data
Tekniska data: Ford e-Tourneo Custom vs Volkswagen e-Caravelle
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | Ford e-Tourneo Custom160 kW RWD | Volkswagen e-Caravellee-Caravelle 70 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 353 km | 380 km | Volkswagen +27 km |
| Batteri | 71 kWh | 70 kWh | Ford +1 kWh |
| Förbrukning ↓ | 24 kWh/100 km | 23,8 kWh/100 km | Volkswagen −0,2 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 125 kW | 125 kW | Ingen skillnad |
| AC-laddning | 11 kW | 7,4 kW | Ford +3,6 kW |
| Laddning 10–80% ↓ | 29 min | 30 min | Ford −1 min |
| Räckvidd per laddminut | 8,5 km/min | 8,9 km/min | Volkswagen +0,4 km/min |
| Spänning | 400 V | 400 V | Ingen skillnad |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 218 hk | 286 hk | Volkswagen +68 hk |
| 0–100 km/h ↓ | — | — | — |
| Toppfart | 130 km/h | 150 km/h | Volkswagen +20 km/h |
| Drivning | RWD | RWD | — |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2408 kg | 2474 kg | Ford −66 kg |
| Bagageutrymme | 1152 l | — | — |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Nej | bara Ford |
| Längd | 5050 mm | 5050 mm | Ingen skillnad |
| Bredd | 2032 mm | 2032 mm | Ingen skillnad |
| Höjd | 2040 mm | 1970 mm | Ford +70 mm |
| Hjulbas | 3100 mm | 3100 mm | Ingen skillnad |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
Ford e-Tourneo Custom
Volkswagen e-Caravelle
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Ford e-Tourneo Custom
Volkswagen e-Caravelle
Andra jämförelser i denna klass: Van, segment D
Ford e-Tourneo Customvs
Opel Zafira Electric
Ford e-Tourneo Customvs
Volkswagen e-Transporter Kombi
Ford e-Tourneo Customvs
Volkswagen ID. Buzz
Ford e-Tourneo Customvs
Hyundai Staria Electric
Volkswagen e-Caravellevs
Mercedes eVito Tourer
Volkswagen e-Caravellevs
Mercedes VLE
Volkswagen e-Caravellevs
Hyundai Staria ElectricVanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — Ford e-Tourneo Custom eller Volkswagen e-Caravelle?
Volkswagen e-Caravelle går längre: 380 km WLTP mot 353 km för Ford e-Tourneo Custom. Det är en skillnad på 27 km.
Varför har Ford e-Tourneo Custom ett större batteri men kortare räckvidd än Volkswagen e-Caravelle?
Ford e-Tourneo Custom har 71 kWh och kör 353 km, medan Volkswagen e-Caravelle med sitt 70 kWh batteri kör 380 km. Energiförbrukningen avgör: 24 mot 23,8 kWh/100 km.
Vilken kan driva apparater från ett uttag (V2L)?
Endast Ford e-Tourneo Custom — dess 71 kWh batteri fungerar då som en kraftkälla. Volkswagen e-Caravelle, med 70 kWh, erbjuder inte detta.
Vilken laddar snabbast?
Ford e-Tourneo Custom accepterar upp till 125 kW DC, Volkswagen e-Caravelle upp till 125 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 29 och 30 min.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.