BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
BYD Seal U leder 5–4
Största skillnaderna: 0–100 km/h — BYD Seal U 9,6 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s · Effekt — BYD Seal U 217 hk, Hyundai Ioniq 5 N 609 hk · DC-laddning — BYD Seal U 140 kW, Hyundai Ioniq 5 N 239 kW.
BYD Seal U
BYD Seal U är en SUV i segmentet D som erbjuder två versioner med framhjulsdrift, vilka har olika batterikapacitet och räckvidd enligt WLTP-standarden.
Hyundai Ioniq 5 N
Högpresterande eldriven crossover i D-segmentet, som erbjuder acceleration från 0-100 km/h på 3,4 s.
Profil mot marknaden: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
BYD Seal UDesign 87 kWh
Hyundai Ioniq 5 NN
BYD Seal U eller Hyundai Ioniq 5 N — vem vinner var
BYD Seal U leder 5–4
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBYD Seal U +52 km
- Batteri kWhBYD Seal U +3 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBYD Seal U −0,7 kWh/100 km
- Effekt hkHyundai Ioniq 5 N +392 hk
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −6,2 s
- Toppfart km/hHyundai Ioniq 5 N +85 km/h
- DC-laddning kWHyundai Ioniq 5 N +99 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgBYD Seal U −53 kg
- Bagageutrymme lBYD Seal U +72 l
Tekniska data: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BYD Seal UDesign 87 kWh | Hyundai Ioniq 5 NN | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 500 km | 448 km | BYD +52 km |
| Batteri | 87 kWh | 84 kWh | BYD +3 kWh |
| Förbrukning ↓ | 20,5 kWh/100 km | 21,2 kWh/100 km | BYD −0,7 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 140 kW | 239 kW | Hyundai +99 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 28 min 30–80% | 18 min 10–80% | 10 min |
| Räckvidd per laddminut | 8,9 km/min | 17,4 km/min | Hyundai +8,5 km/min |
| Spänning | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 217 hk | 609 hk | Hyundai +392 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 9,6 s | 3,4 s | Hyundai −6,2 s |
| Toppfart | 175 km/h | 260 km/h | Hyundai +85 km/h |
| Drivning | FWD | AWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2147 kg | 2200 kg | BYD −53 kg |
| Bagageutrymme | 552 l | 480 l | BYD +72 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4785 mm | 4715 mm | BYD +70 mm |
| Bredd | 1890 mm | 1940 mm | Hyundai +50 mm |
| Höjd | 1668 mm | 1585 mm | BYD +83 mm |
| Hjulbas | 2765 mm | 3000 mm | Hyundai +235 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BYD Seal U
Hyundai Ioniq 5 N
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
BYD Seal U
Hyundai Ioniq 5 N
Andra jämförelser i denna klass: SUV / Crossover, segment D
BYD Seal Uvs
Xpeng G6
BYD Seal Uvs
Kia EV5
BYD Seal Uvs
Hyundai Ioniq 5
BYD Seal Uvs
Mazda CX-6e
BYD Seal Uvs
Tesla Model Y
BYD Seal Uvs
BMW iX4
Hyundai Ioniq 5 Nvs
BYD Sealion 7
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Mazda CX-6e
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Tesla Model 3
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Xpeng G6
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Tesla Model Y
Hyundai Ioniq 5 Nvs
BMW iX4Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BYD Seal U eller Hyundai Ioniq 5 N?
BYD Seal U går längre: 500 km WLTP mot 448 km för Hyundai Ioniq 5 N. Det är en skillnad på 52 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på BYD Seal U och Hyundai Ioniq 5 N?
BYD Seal U har FWD och 217 hk. Hyundai Ioniq 5 N har AWD och 609 hk.
Vilken är kraftfullare — BYD Seal U eller Hyundai Ioniq 5 N?
Hyundai Ioniq 5 N är starkare: 609 hk mot 217 hk för BYD Seal U. Skillnaden är 392 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
BYD Seal U rymmer mer: 552 l mot 480 l i Hyundai Ioniq 5 N. Skillnaden är 72 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.