BMW iX4 vs BYD Seal U
BMW iX4 leder 7–2
Största skillnaderna: DC-laddning — BMW iX4 400 kW, BYD Seal U 140 kW · Effekt — BMW iX4 469 hk, BYD Seal U 217 hk · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, BYD Seal U 9,6 s.
BMW iX4
BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.
BYD Seal U
BYD Seal U är en SUV i segmentet D som erbjuder två versioner med framhjulsdrift, vilka har olika batterikapacitet och räckvidd enligt WLTP-standarden.
Profil mot marknaden: BMW iX4 vs BYD Seal U
BMW iX450 xDrive
BYD Seal UDesign 87 kWh
BMW iX4 eller BYD Seal U — vem vinner var
BMW iX4 leder 7–2
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +328 km
- Batteri kWhBMW iX4 +21,7 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −4,8 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX4 +252 hk
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −4,7 s
- Toppfart km/hBMW iX4 +35 km/h
- DC-laddning kWBMW iX4 +260 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Vikt ↓ kgBYD Seal U −158 kg
- Bagageutrymme lBYD Seal U +62 l
Tekniska data: BMW iX4 vs BYD Seal U
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW iX450 xDrive | BYD Seal UDesign 87 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 828 km | 500 km | BMW +328 km |
| Batteri | 108,7 kWh | 87 kWh | BMW +21,7 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,7 kWh/100 km | 20,5 kWh/100 km | BMW −4,8 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 400 kW | 140 kW | BMW +260 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning ⚠ | 21 min 10–80% | 28 min 30–80% | 7 min |
| Räckvidd per laddminut | 27,6 km/min | 8,9 km/min | BMW +18,7 km/min |
| Spänning | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 469 hk | 217 hk | BMW +252 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 9,6 s | BMW −4,7 s |
| Toppfart | 210 km/h | 175 km/h | BMW +35 km/h |
| Drivning | AWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2305 kg | 2147 kg | BYD −158 kg |
| Bagageutrymme | 490 l | 552 l | BYD +62 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4782 mm | 4785 mm | BYD +3 mm |
| Bredd | 1895 mm | 1890 mm | BMW +5 mm |
| Höjd | 1595 mm | 1668 mm | BYD +73 mm |
| Hjulbas | 2897 mm | 2765 mm | BMW +132 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW iX4
BYD Seal U
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller BYD Seal U?
BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 500 km för BYD Seal U. Det är en skillnad på 328 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och BYD Seal U?
BMW iX4 har AWD och 469 hk. BYD Seal U har FWD och 217 hk.
Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller BYD Seal U?
BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 217 hk för BYD Seal U. Skillnaden är 252 hk.
Vilken har störst bagageutrymme?
BYD Seal U rymmer mer: 552 l mot 490 l i BMW iX4. Skillnaden är 62 l.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.







