BMW iX4 vs GAC Aion V
BMW iX4 leder 9–1
Största skillnaderna: Effekt — BMW iX4 469 hk, GAC Aion V 204 hk · DC-laddning — BMW iX4 400 kW, GAC Aion V 180 kW · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, GAC Aion V 8 s.
BMW iX4
BMW iX4 är en eldriven SUV i segmentet D med fyrhjulsdrift (AWD): 374–469 hästkrafter, upp till 828 km räckvidd enligt WLTP-standarden och snabbladdning (DC) med upp till 400 kW.
GAC Aion V
En elektrisk SUV i segmentet D som erbjuder en räckvidd på 510 kilometer enligt WLTP-standarden och en effekt på 204 hästkrafter.
Profil mot marknaden: BMW iX4 vs GAC Aion V
BMW iX450 xDrive
GAC Aion V77 kWh
BMW iX4 eller GAC Aion V — vem vinner var
BMW iX4 leder 9–1
Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.
- WLTP-räckvidd kmBMW iX4 +318 km
- Batteri kWhBMW iX4 +33,4 kWh
- Förbrukning ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1 kWh/100 km
- Effekt hkBMW iX4 +265 hk
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −3,1 s
- Toppfart km/hBMW iX4 +30 km/h
- DC-laddning kWBMW iX4 +220 kW
- AC-laddning kWIngen skillnad
- Laddning ↓ minBMW iX4 −3 min
- Vikt ↓ kgGAC Aion V −495 kg
- Bagageutrymme lBMW iX4 +48 l
Tekniska data: BMW iX4 vs GAC Aion V
Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data
| Nyckelparametrar | BMW iX450 xDrive | GAC Aion V77 kWh | Skillnad |
|---|---|---|---|
| Räckvidd och energi | |||
| WLTP-räckvidd | 828 km | 510 km | BMW +318 km |
| Batteri | 108,7 kWh | 75,3 kWh | BMW +33,4 kWh |
| Förbrukning ↓ | 15,7 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | BMW −1 kWh/100 km |
| Laddning | |||
| DC-laddning | 400 kW | 180 kW | BMW +220 kW |
| AC-laddning | 11 kW | 11 kW | Ingen skillnad |
| Laddning 10–80% ↓ | 21 min | 24 min | BMW −3 min |
| Räckvidd per laddminut | 27,6 km/min | 14,9 km/min | BMW +12,7 km/min |
| Spänning | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Prestanda och drivlina | |||
| Effekt | 469 hk | 204 hk | BMW +265 hk |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 8 s | BMW −3,1 s |
| Toppfart | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Drivning | AWD | FWD | annan typ |
| Praktiska egenskaper | |||
| Vikt ↓ | 2305 kg | 1810 kg | GAC −495 kg |
| Bagageutrymme | 490 l | 442 l | BMW +48 l |
| V2L (extern strömförsörjning) | Ja | Ja | — |
| Längd | 4782 mm | 4605 mm | BMW +177 mm |
| Bredd | 1895 mm | 1876 mm | BMW +19 mm |
| Höjd | 1595 mm | 1699 mm | GAC +104 mm |
| Hjulbas | 2897 mm | 2775 mm | BMW +122 mm |
Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.
Energikostnadskalkylator
BMW iX4
GAC Aion V
Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.
Videorecensioner av båda modellerna
Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment D
Vanliga frågor om denna jämförelse
Vilken har längre räckvidd — BMW iX4 eller GAC Aion V?
BMW iX4 går längre: 828 km WLTP mot 510 km för GAC Aion V. Det är en skillnad på 318 km.
Hur skiljer sig drivlinorna på BMW iX4 och GAC Aion V?
BMW iX4 har AWD och 469 hk. GAC Aion V har FWD och 204 hk.
Vilken är kraftfullare — BMW iX4 eller GAC Aion V?
BMW iX4 är starkare: 469 hk mot 204 hk för GAC Aion V. Skillnaden är 265 hk.
Vilken laddar snabbast?
BMW iX4 accepterar upp till 400 kW DC, GAC Aion V upp till 180 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 21 och 24 min.
Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning
Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.





