BMW i4 vs Polestar 2

Polestar 2 leder 6–3

Största skillnaderna: Bagageutrymme — BMW i4 470 l, Polestar 2 405 l · Effekt — BMW i4 340 hk, Polestar 2 299 hk · 0–100 km/h — BMW i4 5,7 s, Polestar 2 6,2 s.

BMW i4

BMW i4 är en sedan i D-segmentet i fem varianter: WLTP-räckvidd från 514 till 613 km, effekt från 286 till 601 hk.

Polestar 2

Polestar 2 är en sedanbil i segmentet D som erbjuder varianter med drivning på en eller båda axlarna, samt en räckvidd som överstiger 590 kilometer.

Profil mot marknaden: BMW i4 vs Polestar 2

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

BMW i4 eller Polestar 2 — vem vinner var

Polestar 2 leder 6–3

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmPolestar 2 +46 km
    BMW i4
    613
    Polestar 2
    659
  • Batteri kWhPolestar 2 +0,7 kWh
    BMW i4
    81,3
    Polestar 2
    82
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmPolestar 2 −0,6 kWh/100 km
    BMW i4
    15,4
    Polestar 2
    14,8
  • Effekt hkBMW i4 +41 hk
    BMW i4
    340
    Polestar 2
    299
  • 0–100 km/h ↓ sBMW i4 −0,5 s
    BMW i4
    5,7
    Polestar 2
    6,2
  • Toppfart km/hPolestar 2 +15 km/h
    BMW i4
    190
    Polestar 2
    205
  • DC-laddning kWIngen skillnad
    BMW i4
    205
    Polestar 2
    205
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    BMW i4
    11
    Polestar 2
    11
  • Laddning ↓ minPolestar 2 −2 min
    BMW i4
    30
    Polestar 2
    28
  • Vikt ↓ kgPolestar 2 −116 kg
    BMW i4
    2050
    Polestar 2
    1934
  • Bagageutrymme lBMW i4 +65 l
    BMW i4
    470
    Polestar 2
    405

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: BMW i4 vs Polestar 2

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: BMW i4 vs Polestar 2
Nyckelparametrar BMW i4
eDrive40
Polestar 2
Long Range Single Motor
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd613 km659 kmPolestar +46 km
Batteri81,3 kWh82 kWhPolestar +0,7 kWh
Förbrukning ↓15,4 kWh/100 km14,8 kWh/100 kmPolestar −0,6 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning205 kW205 kWIngen skillnad
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓30 min28 minPolestar −2 min
Räckvidd per laddminut14,3 km/min16,5 km/minPolestar +2,2 km/min
Spänning400 V400 VIngen skillnad
Prestanda och drivlina
Effekt340 hk299 hkBMW +41 hk
0–100 km/h ↓5,7 s6,2 sBMW −0,5 s
Toppfart190 km/h205 km/hPolestar +15 km/h
DrivningRWDRWD—
Praktiska egenskaper
Vikt ↓2050 kg1934 kgPolestar −116 kg
Bagageutrymme470 l405 lBMW +65 l
Längd4783 mm4606 mmBMW +177 mm
Bredd1852 mm1859 mmPolestar +7 mm
Höjd1448 mm1479 mmPolestar +31 mm
Hjulbas2856 mm2735 mmBMW +121 mm

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

BMW i4

Kostnad per 100 km4,62
Per månad58
Per år693

Polestar 2

Kostnad per 100 km4,44
Per månad56
Per år666

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

BMW i4

Polestar 2

Andra jämförelser i denna klass: Sedan, segment D

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — BMW i4 eller Polestar 2?

Polestar 2 går längre: 659 km WLTP mot 613 km för BMW i4. Det är en skillnad på 46 km.

Vilken har störst bagageutrymme?

BMW i4 rymmer mer: 470 l mot 405 l i Polestar 2. Skillnaden är 65 l.

Vilken laddar snabbast?

BMW i4 accepterar upp till 205 kW DC, Polestar 2 upp till 205 kW. Laddning från 10 till 80% tar respektive 30 och 28 min.

Vilken är billigast att köra?

Polestar 2 förbrukar mindre el: 14,8 kWh/100 km mot 15,4 kWh/100 km i BMW i4. Över 15000 km per år är det en skillnad på 90 kWh — kalkylatorn på denna sida omvandlar det till pengar.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.