Audi Q4 e-tron vs SERES 3

Audi Q4 e-tron leder 7–0

Största skillnaderna: WLTP-räckvidd — Audi Q4 e-tron 563 km, SERES 3 300 km · Effekt — Audi Q4 e-tron 286 hk, SERES 3 160 hk · Bagageutrymme — Audi Q4 e-tron 515 l, SERES 3 318 l.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron är en SUV i C-segmentet, i årsmodell 2027 i fyra varianter: WLTP-räckvidd från 440 till 563 km, effekt från 204 till 340 hk.

SERES 3

En elbil av typen SUV, i segmentet C, med framhjulsdrift och ett batteri med en kapacitet på 54 kWh.

Profil mot marknaden: Audi Q4 e-tron vs SERES 3

WLTP-räckviddBatteriEffektDC-laddning0–100 km/h

Audi Q4 e-tron eller SERES 3 — vem vinner var

Audi Q4 e-tron leder 7–0

Resultatet omfattar inte mått där data saknas på ena sidan.

Klicka på en sektor för att bara se de värdena. Stapeln visar var bilen ligger i hela katalogen.

  • WLTP-räckvidd kmAudi Q4 e-tron +263 km
    Audi Q4 e-tron
    563
    SERES 3
    300
  • Batteri kWhAudi Q4 e-tron +23 kWh
    Audi Q4 e-tron
    77
    SERES 3
    54
  • Förbrukning ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −3,9 kWh/100 km
    Audi Q4 e-tron
    13,7
    SERES 3
    17,6
  • Effekt hkAudi Q4 e-tron +126 hk
    Audi Q4 e-tron
    286
    SERES 3
    160
  • 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 e-tron −2,3 s
    Audi Q4 e-tron
    6,6
    SERES 3
    8,9
  • Toppfart km/hAudi Q4 e-tron +25 km/h
    Audi Q4 e-tron
    180
    SERES 3
    155
  • DC-laddning kWSaknar data
    Audi Q4 e-tron
    165
    SERES 3
    —
  • AC-laddning kWIngen skillnad
    Audi Q4 e-tron
    11
    SERES 3
    11
  • Laddning ↓ minSaknar data
    Audi Q4 e-tron
    —
    SERES 3
    —
  • Vikt ↓ kgSaknar data
    Audi Q4 e-tron
    —
    SERES 3
    1765
  • Bagageutrymme lAudi Q4 e-tron +197 l
    Audi Q4 e-tron
    515
    SERES 3
    318

Lägg till en tredje bil

Tekniska data: Audi Q4 e-tron vs SERES 3

Fetstil och understrykning = bättre värde · ↓ = lägre är bättre · — = inga data

Tekniska data: Audi Q4 e-tron vs SERES 3
Nyckelparametrar Audi Q4 e-tron
e-tron performance
SERES 3
Standard
Skillnad
Räckvidd och energi
WLTP-räckvidd563 km300 kmAudi +263 km
Batteri77 kWh54 kWhAudi +23 kWh
Förbrukning ↓13,7 kWh/100 km17,6 kWh/100 kmAudi −3,9 kWh/100 km
Laddning
DC-laddning165 kW——
AC-laddning11 kW11 kWIngen skillnad
Laddning 10–80% ↓———
Räckvidd per laddminut———
Spänning———
Prestanda och drivlina
Effekt286 hk160 hkAudi +126 hk
0–100 km/h ↓6,6 s8,9 sAudi −2,3 s
Toppfart180 km/h155 km/hAudi +25 km/h
DrivningRWDFWDannan typ
Praktiska egenskaper
Vikt ↓—1765 kg—
Bagageutrymme515 l318 lAudi +197 l
Längd—4415 mm—
Bredd—1850 mm—
Höjd—1650 mm—
Hjulbas———

Det bättre värdet i varje rad är fetstilt och understruket i bilens färg. Mätvärden märkta med ↓ — lägre är bättre. Dimensioner visas utan vinnare.

Energikostnadskalkylator

Audi Q4 e-tron

Kostnad per 100 km4,11
Per månad51
Per år616

SERES 3

Kostnad per 100 km5,28
Per månad66
Per år792

Belopp i din valuta — ange priser i den valuta du använder.

Videorecensioner av båda modellerna

Audi Q4 e-tron

SERES 3

Andra jämförelser i denna klass: SUV, segment C

Vanliga frågor om denna jämförelse

Vilken har längre räckvidd — Audi Q4 e-tron eller SERES 3?

Audi Q4 e-tron går längre: 563 km WLTP mot 300 km för SERES 3. Det är en skillnad på 263 km.

Hur skiljer sig drivlinorna på Audi Q4 e-tron och SERES 3?

Audi Q4 e-tron har RWD och 286 hk. SERES 3 har FWD och 160 hk.

Vilken är kraftfullare — Audi Q4 e-tron eller SERES 3?

Audi Q4 e-tron är starkare: 286 hk mot 160 hk för SERES 3. Skillnaden är 126 hk.

Vilken har störst bagageutrymme?

Audi Q4 e-tron rymmer mer: 515 l mot 318 l i SERES 3. Skillnaden är 197 l.

Tekniska data kommer från tillverkarnas officiella material och vi gör vårt bästa för att kontrollera dem, men en tillverkare kan ändra specifikationen utan förvarning och fel kan förekomma. Bekräfta uppgifterna hos återförsäljaren innan du köper — vi ansvarar inte för beslut som fattas utifrån dessa uppgifter. Fullständig ansvarsfriskrivning

Räckvidd, förbrukning och vikt anges för basutförandet: tillverkare homologerar dem i spann beroende på hjul och utrustning (t.ex. 533–592 km), och vi tar det lättaste alternativet, på de minsta fälgarna — alltså det mest fördelaktiga. Samma modell på större hjul kommer att köra kortare sträcka.