Volvo EC40 vs Volvo EX40

Egalitate: 2 la 2

Cele mai mari diferențe: Consum — Volvo EC40 16,2 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km.

Volvo EC40

Volvo EC40 (până în 2024 C40) este un crossover electric din segmentul C, cu tracțiune pe una sau pe ambele punți și o autonomie de până la 583 km în ciclul WLTP.

Volvo EX40

Volvo EX40 este un crossover din segmentul C, disponibil în patru variante de tracțiune, cu o autonomie de până la 574 km și o accelerație de la 0 la 100 km/h în doar 4,6 secunde.

Profil față de piață: Volvo EC40 vs Volvo EX40

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Volvo EC40 sau Volvo EX40 — cine câștigă unde

Egalitate: 2 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmVolvo EC40 +9 km
    Volvo EC40
    583
    Volvo EX40
    574
  • Baterie kWhFără diferență
    Volvo EC40
    82
    Volvo EX40
    82
  • Consum ↓ kWh/100 kmVolvo EC40 −0,4 kWh/100 km
    Volvo EC40
    16,2
    Volvo EX40
    16,6
  • Putere CPFără diferență
    Volvo EC40
    252
    Volvo EX40
    252
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    Volvo EC40
    7,3
    Volvo EX40
    7,3
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Volvo EC40
    180
    Volvo EX40
    180
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Volvo EC40
    200
    Volvo EX40
    200
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Volvo EC40
    11
    Volvo EX40
    11
  • Încărcare ↓ minFără diferență
    Volvo EC40
    28
    Volvo EX40
    28
  • Greutate ↓ kgVolvo EX40 −20 kg
    Volvo EC40
    2020
    Volvo EX40
    2000
  • Portbagaj lVolvo EX40 +6 l
    Volvo EC40
    404
    Volvo EX40
    410

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Volvo EC40 vs Volvo EX40

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Volvo EC40 vs Volvo EX40
Parametri-cheie Volvo EC40
Single Motor Extended Range
Volvo EX40
Single Motor Extended Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP583 km574 kmVolvo +9 km
Baterie82 kWh82 kWhFără diferență
Consum ↓16,2 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmVolvo −0,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC200 kW200 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓28 min28 minFără diferență
Autonomie pe minut de încărcare14,6 km/min14,3 km/minVolvo +0,3 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere252 CP252 CPFără diferență
0–100 km/h ↓7,3 s7,3 sFără diferență
Viteză maximă180 km/h180 km/hFără diferență
TracțiuneRWDRWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2020 kg2000 kgVolvo −20 kg
Portbagaj404 l410 lVolvo +6 l
Lungime4440 mm4440 mmFără diferență
Lățime1873 mm1873 mmFără diferență
Înălțime1591 mm1647 mmVolvo +56 mm
Ampatament2702 mm2702 mmFără diferență

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Volvo EC40

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Volvo EX40

Cost la 100 km4,98
Lunar62
Anual747

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Volvo EC40

Volvo EX40

Alte comparații în această clasă: Crossover, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care se încarcă mai repede?

Volvo EC40 acceptă până la 200 kW DC, Volvo EX40 până la 200 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 28 și 28 min.

Care este mai ieftin de utilizat?

Volvo EC40 consumă mai puțină electricitate: 16,2 kWh/100 km față de 16,6 kWh/100 km în Volvo EX40. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 60 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.