Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EC40
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 4 la 3
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, Volvo EC40 404 l · Încărcare DC — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, Volvo EC40 200 kW · Consum — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Volvo EC40 16,2 kWh/100 km.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron este un SUV coupé din segmentul C, în anul model 2027 în patru variante: autonomie WLTP între 451 și 576 km, putere între 204 și 340 CP.
Volvo EC40
Volvo EC40 (până în 2024 C40) este un crossover electric din segmentul C, cu tracțiune pe una sau pe ambele punți și o autonomie de până la 583 km în ciclul WLTP.
Profil față de piață: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EC40
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Volvo EC40Single Motor Extended Range
Audi Q4 Sportback e-tron sau Volvo EC40 — cine câștigă unde
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 4 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmVolvo EC40 +7 km
- Baterie kWhVolvo EC40 +5 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −2,8 kWh/100 km
- Putere CPAudi Q4 Sportback e-tron +34 CP
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −0,7 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWVolvo EC40 +35 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lAudi Q4 Sportback e-tron +123 l
Date tehnice: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EC40
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Volvo EC40Single Motor Extended Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 576 km | 583 km | Volvo +7 km |
| Baterie | 77 kWh | 82 kWh | Volvo +5 kWh |
| Consum ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,2 kWh/100 km | Audi −2,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 200 kW | Volvo +35 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 14,6 km/min | — |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 286 CP | 252 CP | Audi +34 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 7,3 s | Audi −0,7 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 180 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 2020 kg | — |
| Portbagaj | 527 l | 404 l | Audi +123 l |
| Lungime | — | 4440 mm | — |
| Lățime | — | 1873 mm | — |
| Înălțime | — | 1591 mm | — |
| Ampatament | — | 2702 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Audi Q4 Sportback e-tron
Volvo EC40
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Audi Q4 Sportback e-tron
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are portbagajul mai mare?
Audi Q4 Sportback e-tron are capacitate mai mare: 527 l față de 404 l în Volvo EC40. Diferența este de 123 l.
Care se încarcă mai repede?
Audi Q4 Sportback e-tron acceptă până la 165 kW DC, Volvo EC40 până la 200 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Audi Q4 Sportback e-tron consumă mai puțină electricitate: 13,4 kWh/100 km față de 16,2 kWh/100 km în Volvo EC40. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 420 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


