Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 5 la 2
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Audi Q4 Sportback e-tron 527 l, Volvo EX40 410 l · Consum — Audi Q4 Sportback e-tron 13,4 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km · Încărcare DC — Audi Q4 Sportback e-tron 165 kW, Volvo EX40 200 kW.
Audi Q4 Sportback e-tron
Audi Q4 Sportback e-tron este un SUV coupé din segmentul C, în anul model 2027 în patru variante: autonomie WLTP între 451 și 576 km, putere între 204 și 340 CP.
Volvo EX40
Volvo EX40 este un crossover din segmentul C, disponibil în patru variante de tracțiune, cu o autonomie de până la 574 km și o accelerație de la 0 la 100 km/h în doar 4,6 secunde.
Profil față de piață: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance
Volvo EX40Single Motor Extended Range
Audi Q4 Sportback e-tron sau Volvo EX40 — cine câștigă unde
Audi Q4 Sportback e-tron conduce 5 la 2
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmAudi Q4 Sportback e-tron +2 km
- Baterie kWhVolvo EX40 +5 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmAudi Q4 Sportback e-tron −3,2 kWh/100 km
- Putere CPAudi Q4 Sportback e-tron +34 CP
- 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 Sportback e-tron −0,7 s
- Viteză maximă km/hFără diferență
- Încărcare DC kWVolvo EX40 +35 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lAudi Q4 Sportback e-tron +117 l
Date tehnice: Audi Q4 Sportback e-tron vs Volvo EX40
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Audi Q4 Sportback e-trone-tron performance | Volvo EX40Single Motor Extended Range | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 576 km | 574 km | Audi +2 km |
| Baterie | 77 kWh | 82 kWh | Volvo +5 kWh |
| Consum ↓ | 13,4 kWh/100 km | 16,6 kWh/100 km | Audi −3,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 200 kW | Volvo +35 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | — | 28 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 14,3 km/min | — |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 286 CP | 252 CP | Audi +34 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,6 s | 7,3 s | Audi −0,7 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 180 km/h | Fără diferență |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 2000 kg | — |
| Portbagaj | 527 l | 410 l | Audi +117 l |
| Lungime | — | 4440 mm | — |
| Lățime | — | 1873 mm | — |
| Înălțime | — | 1647 mm | — |
| Ampatament | — | 2702 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Audi Q4 Sportback e-tron
Volvo EX40
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Audi Q4 Sportback e-tron
Volvo EX40
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce Volvo EX40 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Audi Q4 Sportback e-tron?
Volvo EX40 are 82 kWh și parcurge 574 km, în timp ce Audi Q4 Sportback e-tron, cu bateria de 77 kWh, parcurge 576 km. Consumul de energie decide: 16,6 față de 13,4 kWh/100 km.
Care are portbagajul mai mare?
Audi Q4 Sportback e-tron are capacitate mai mare: 527 l față de 410 l în Volvo EX40. Diferența este de 117 l.
Care se încarcă mai repede?
Audi Q4 Sportback e-tron acceptă până la 165 kW DC, Volvo EX40 până la 200 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Audi Q4 Sportback e-tron consumă mai puțină electricitate: 13,4 kWh/100 km față de 16,6 kWh/100 km în Volvo EX40. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 480 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.

