Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

Audi Q4 e-tron conduce 4 la 3

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Audi Q4 e-tron 515 l, Volvo EX40 410 l · Încărcare DC — Audi Q4 e-tron 165 kW, Volvo EX40 200 kW · Consum — Audi Q4 e-tron 13,7 kWh/100 km, Volvo EX40 16,6 kWh/100 km.

Audi Q4 e-tron

Audi Q4 e-tron este un SUV din segmentul C, în anul model 2027 în patru variante: autonomie WLTP între 440 și 563 km, putere între 204 și 340 CP.

Volvo EX40

Volvo EX40 este un crossover din segmentul C, disponibil în patru variante de tracțiune, cu o autonomie de până la 574 km și o accelerație de la 0 la 100 km/h în doar 4,6 secunde.

Profil față de piață: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Audi Q4 e-tron sau Volvo EX40 — cine câștigă unde

Audi Q4 e-tron conduce 4 la 3

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmVolvo EX40 +11 km
    Audi Q4 e-tron
    563
    Volvo EX40
    574
  • Baterie kWhVolvo EX40 +5 kWh
    Audi Q4 e-tron
    77
    Volvo EX40
    82
  • Consum ↓ kWh/100 kmAudi Q4 e-tron −2,9 kWh/100 km
    Audi Q4 e-tron
    13,7
    Volvo EX40
    16,6
  • Putere CPAudi Q4 e-tron +34 CP
    Audi Q4 e-tron
    286
    Volvo EX40
    252
  • 0–100 km/h ↓ sAudi Q4 e-tron −0,7 s
    Audi Q4 e-tron
    6,6
    Volvo EX40
    7,3
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Audi Q4 e-tron
    180
    Volvo EX40
    180
  • Încărcare DC kWVolvo EX40 +35 kW
    Audi Q4 e-tron
    165
    Volvo EX40
    200
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Audi Q4 e-tron
    11
    Volvo EX40
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    Audi Q4 e-tron
    —
    Volvo EX40
    28
  • Greutate ↓ kgFără date
    Audi Q4 e-tron
    —
    Volvo EX40
    2000
  • Portbagaj lAudi Q4 e-tron +105 l
    Audi Q4 e-tron
    515
    Volvo EX40
    410

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Audi Q4 e-tron vs Volvo EX40
Parametri-cheie Audi Q4 e-tron
e-tron performance
Volvo EX40
Single Motor Extended Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP563 km574 kmVolvo +11 km
Baterie77 kWh82 kWhVolvo +5 kWh
Consum ↓13,7 kWh/100 km16,6 kWh/100 kmAudi −2,9 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC165 kW200 kWVolvo +35 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓—28 min—
Autonomie pe minut de încărcare—14,3 km/min—
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere286 CP252 CPAudi +34 CP
0–100 km/h ↓6,6 s7,3 sAudi −0,7 s
Viteză maximă180 km/h180 km/hFără diferență
TracțiuneRWDRWD—
Aspecte practice
Greutate ↓—2000 kg—
Portbagaj515 l410 lAudi +105 l
Lungime—4440 mm—
Lățime—1873 mm—
Înălțime—1647 mm—
Ampatament—2702 mm—

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Audi Q4 e-tron

Cost la 100 km4,11
Lunar51
Anual616

Volvo EX40

Cost la 100 km4,98
Lunar62
Anual747

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Audi Q4 e-tron

Volvo EX40

Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are portbagajul mai mare?

Audi Q4 e-tron are capacitate mai mare: 515 l față de 410 l în Volvo EX40. Diferența este de 105 l.

Care se încarcă mai repede?

Audi Q4 e-tron acceptă până la 165 kW DC, Volvo EX40 până la 200 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Audi Q4 e-tron consumă mai puțină electricitate: 13,7 kWh/100 km față de 16,6 kWh/100 km în Volvo EX40. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 435 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.