Mercedes GLC vs Škoda Peaq
Mercedes GLC conduce 8 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — Mercedes GLC 490 CP, Škoda Peaq 286 CP · Încărcare DC — Mercedes GLC 330 kW, Škoda Peaq 199 kW · 0–100 km/h — Mercedes GLC 4,3 s, Škoda Peaq 7,1 s.
Mercedes GLC
Mercedes GLC este un SUV electric de clasa D, care oferă variante cu tracțiune spate și tracțiune integrală, precum și o autonomie considerabilă.
Škoda Peaq
Škoda Peaq este un SUV electric din segmentul D, care oferă trei variante de propulsie, cu autonomii WLTP ce ating până la 647 km.
Profil față de piață: Mercedes GLC vs Škoda Peaq
Mercedes GLCGLC 400 4MATIC
Škoda Peaq90
Mercedes GLC sau Škoda Peaq — cine câștigă unde
Mercedes GLC conduce 8 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmMercedes GLC +68 km
- Baterie kWhMercedes GLC +8 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmMercedes GLC −0,1 kWh/100 km
- Putere CPMercedes GLC +204 CP
- 0–100 km/h ↓ sMercedes GLC −2,8 s
- Viteză maximă km/hMercedes GLC +30 km/h
- Încărcare DC kWMercedes GLC +131 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minMercedes GLC −6 min
- Greutate ↓ kgŠkoda Peaq −226 kg
- Portbagaj lŠkoda Peaq +365 l
Date tehnice: Mercedes GLC vs Škoda Peaq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Mercedes GLCGLC 400 4MATIC | Škoda Peaq90 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 715 km | 647 km | Mercedes +68 km |
| Baterie | 94 kWh | 86 kWh | Mercedes +8 kWh |
| Consum ↓ | 14,9 kWh/100 km | 15 kWh/100 km | Mercedes −0,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 330 kW | 199 kW | Mercedes +131 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 22 min | 28 min | Mercedes −6 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 22,7 km/min | 16,2 km/min | Mercedes +6,5 km/min |
| Tensiune | 800 V | 400 V | Mercedes +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 490 CP | 286 CP | Mercedes +204 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,3 s | 7,1 s | Mercedes −2,8 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 180 km/h | Mercedes +30 km/h |
| Tracțiune | AWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2460 kg | 2234 kg | Škoda −226 kg |
| Portbagaj | 570 l | 935 l | Škoda +365 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Škoda |
| Lungime | 4845 mm | 4874 mm | Škoda +29 mm |
| Lățime | 1913 mm | 1867 mm | Mercedes +46 mm |
| Înălțime | 1644 mm | 1664 mm | Škoda +20 mm |
| Ampatament | 2972 mm | 2965 mm | Mercedes +7 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Mercedes GLC
Škoda Peaq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Mercedes GLC
Škoda Peaq
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Mercedes GLC sau Škoda Peaq?
Mercedes GLC merge mai departe: 715 km WLTP față de cei 647 km ai modelului Škoda Peaq. Aceasta este o diferență de 68 km.
Cum diferă tracțiunea la Mercedes GLC și Škoda Peaq?
Mercedes GLC are AWD și 490 CP. Škoda Peaq are RWD și 286 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Škoda Peaq — bateria sa de 86 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Mercedes GLC, cu 94 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Mercedes GLC sau Škoda Peaq?
Mercedes GLC este mai puternic: 490 CP față de cei 286 CP ai modelului Škoda Peaq. Diferența este de 204 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



