Mazda CX-6e vs SERES 5
SERES 5 conduce 6 la 2
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Mazda CX-6e 195 kW, SERES 5 100 kW · Putere — Mazda CX-6e 258 CP, SERES 5 490 CP · 0–100 km/h — Mazda CX-6e 7,9 s, SERES 5 4,5 s.
Mazda CX-6e
Mazda CX-6e este un SUV din clasa D, cu tracțiune spate, care oferă o autonomie de 484 km în ciclul WLTP și beneficiază de încărcare rapidă prin curent continuu (DC).
SERES 5
SERES 5 este un SUV din clasa D cu tracțiune integrală (AWD) și o autonomie WLTP de până la 480 km, care dezvoltă o putere de 490 cai-putere.
Profil față de piață: Mazda CX-6e vs SERES 5
Mazda CX-6eTakumi
SERES 5Long Range AWD
Mazda CX-6e sau SERES 5 — cine câștigă unde
SERES 5 conduce 6 la 2
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmMazda CX-6e +4 km
- Baterie kWhSERES 5 +2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSERES 5 −2,8 kWh/100 km
- Putere CPSERES 5 +232 CP
- 0–100 km/h ↓ sSERES 5 −3,4 s
- Viteză maximă km/hSERES 5 +15 km/h
- Încărcare DC kWMazda CX-6e +95 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lSERES 5 +87 l
Date tehnice: Mazda CX-6e vs SERES 5
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Mazda CX-6eTakumi | SERES 5Long Range AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 484 km | 480 km | Mazda +4 km |
| Baterie | 78 kWh | 80 kWh | SERES +2 kWh |
| Consum ↓ | 18,9 kWh/100 km | 16,1 kWh/100 km | SERES −2,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 195 kW | 100 kW | Mazda +95 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | — | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,1 km/min | — | — |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 258 CP | 490 CP | SERES +232 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,9 s | 4,5 s | SERES −3,4 s |
| Viteză maximă | 185 km/h | 200 km/h | SERES +15 km/h |
| Tracțiune | RWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2130 kg | — | — |
| Portbagaj | 363 l | 450 l | SERES +87 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4850 mm | 4700 mm | Mazda +150 mm |
| Lățime | 1935 mm | 1930 mm | Mazda +5 mm |
| Înălțime | 1620 mm | 1625 mm | SERES +5 mm |
| Ampatament | 2902 mm | 2880 mm | Mazda +22 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Mazda CX-6e
SERES 5
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce SERES 5 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Mazda CX-6e?
SERES 5 are 80 kWh și parcurge 480 km, în timp ce Mazda CX-6e, cu bateria de 78 kWh, parcurge 484 km. Consumul de energie decide: 16,1 față de 18,9 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Mazda CX-6e și SERES 5?
Mazda CX-6e are RWD și 258 CP. SERES 5 are AWD și 490 CP.
Care este mai puternic — Mazda CX-6e sau SERES 5?
SERES 5 este mai puternic: 490 CP față de cei 258 CP ai modelului Mazda CX-6e. Diferența este de 232 CP.
Care are portbagajul mai mare?
SERES 5 are capacitate mai mare: 450 l față de 363 l în Mazda CX-6e. Diferența este de 87 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



