BMW iX4 vs SERES 5

BMW iX4 conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, SERES 5 100 kW · Autonomie WLTP — BMW iX4 828 km, SERES 5 480 km · Baterie — BMW iX4 108,7 kWh, SERES 5 80 kWh.

BMW iX4

BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.

SERES 5

SERES 5 este un SUV din clasa D cu tracțiune integrală (AWD) și o autonomie WLTP de până la 480 km, care dezvoltă o putere de 490 cai-putere.

Profil față de piață: BMW iX4 vs SERES 5

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX4 sau SERES 5 — cine câștigă unde

BMW iX4 conduce 6 la 2

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX4 +348 km
    BMW iX4
    828
    SERES 5
    480
  • Baterie kWhBMW iX4 +28,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    SERES 5
    80
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −0,4 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    SERES 5
    16,1
  • Putere CPSERES 5 +21 CP
    BMW iX4
    469
    SERES 5
    490
  • 0–100 km/h ↓ sSERES 5 −0,4 s
    BMW iX4
    4,9
    SERES 5
    4,5
  • Viteză maximă km/hBMW iX4 +10 km/h
    BMW iX4
    210
    SERES 5
    200
  • Încărcare DC kWBMW iX4 +300 kW
    BMW iX4
    400
    SERES 5
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BMW iX4
    11
    SERES 5
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    BMW iX4
    21
    SERES 5
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    BMW iX4
    2305
    SERES 5
    —
  • Portbagaj lBMW iX4 +40 l
    BMW iX4
    490
    SERES 5
    450

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX4 vs SERES 5

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX4 vs SERES 5
Parametri-cheie BMW iX4
50 xDrive
SERES 5
Long Range AWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP828 km480 kmBMW +348 km
Baterie108,7 kWh80 kWhBMW +28,7 kWh
Consum ↓15,7 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmBMW −0,4 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC400 kW100 kWBMW +300 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓21 min——
Autonomie pe minut de încărcare27,6 km/min——
Tensiune800 V400 VBMW +400 V
Performanță și tracțiune
Putere469 CP490 CPSERES +21 CP
0–100 km/h ↓4,9 s4,5 sSERES −0,4 s
Viteză maximă210 km/h200 km/hBMW +10 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2305 kg——
Portbagaj490 l450 lBMW +40 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4782 mm4700 mmBMW +82 mm
Lățime1895 mm1930 mmSERES +35 mm
Înălțime1595 mm1625 mmSERES +30 mm
Ampatament2897 mm2880 mmBMW +17 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX4

Cost la 100 km4,71
Lunar59
Anual707

SERES 5

Cost la 100 km4,83
Lunar60
Anual725

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX4

SERES 5

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau SERES 5?

BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 480 km ai modelului SERES 5. Aceasta este o diferență de 348 km.

Care se încarcă mai repede?

BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, SERES 5 până la 100 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

BMW iX4 consumă mai puțină electricitate: 15,7 kWh/100 km față de 16,1 kWh/100 km în SERES 5. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 60 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.