BYD Sealion 7 vs SERES 5

BYD Sealion 7 conduce 6 la 1

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BYD Sealion 7 230 kW, SERES 5 100 kW · Portbagaj — BYD Sealion 7 520 l, SERES 5 450 l · Baterie — BYD Sealion 7 91,3 kWh, SERES 5 80 kWh.

BYD Sealion 7

BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.

SERES 5

SERES 5 este un SUV din clasa D cu tracțiune integrală (AWD) și o autonomie WLTP de până la 480 km, care dezvoltă o putere de 490 cai-putere.

Profil față de piață: BYD Sealion 7 vs SERES 5

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BYD Sealion 7 sau SERES 5 — cine câștigă unde

BYD Sealion 7 conduce 6 la 1

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBYD Sealion 7 +22 km
    BYD Sealion 7
    502
    SERES 5
    480
  • Baterie kWhBYD Sealion 7 +11,3 kWh
    BYD Sealion 7
    91,3
    SERES 5
    80
  • Consum ↓ kWh/100 kmSERES 5 −2,1 kWh/100 km
    BYD Sealion 7
    18,2
    SERES 5
    16,1
  • Putere CPBYD Sealion 7 +40 CP
    BYD Sealion 7
    530
    SERES 5
    490
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    BYD Sealion 7
    4,5
    SERES 5
    4,5
  • Viteză maximă km/hBYD Sealion 7 +15 km/h
    BYD Sealion 7
    215
    SERES 5
    200
  • Încărcare DC kWBYD Sealion 7 +130 kW
    BYD Sealion 7
    230
    SERES 5
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BYD Sealion 7
    11
    SERES 5
    11
  • Încărcare ↓ minFără date
    BYD Sealion 7
    24
    SERES 5
    —
  • Greutate ↓ kgFără date
    BYD Sealion 7
    2435
    SERES 5
    —
  • Portbagaj lBYD Sealion 7 +70 l
    BYD Sealion 7
    520
    SERES 5
    450

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BYD Sealion 7 vs SERES 5

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BYD Sealion 7 vs SERES 5
Parametri-cheie BYD Sealion 7
Excellence AWD
SERES 5
Long Range AWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP502 km480 kmBYD +22 km
Baterie91,3 kWh80 kWhBYD +11,3 kWh
Consum ↓18,2 kWh/100 km16,1 kWh/100 kmSERES −2,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC230 kW100 kWBYD +130 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓24 min——
Autonomie pe minut de încărcare14,6 km/min——
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere530 CP490 CPBYD +40 CP
0–100 km/h ↓4,5 s4,5 sFără diferență
Viteză maximă215 km/h200 km/hBYD +15 km/h
TracțiuneAWDAWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2435 kg——
Portbagaj520 l450 lBYD +70 l
V2L (alimentare externă)NuDadoar SERES
Lungime4830 mm4700 mmBYD +130 mm
Lățime—1930 mm—
Înălțime—1625 mm—
Ampatament2930 mm2880 mmBYD +50 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BYD Sealion 7

Cost la 100 km5,46
Lunar68
Anual819

SERES 5

Cost la 100 km4,83
Lunar60
Anual725

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BYD Sealion 7

SERES 5

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BYD Sealion 7 sau SERES 5?

BYD Sealion 7 merge mai departe: 502 km WLTP față de cei 480 km ai modelului SERES 5. Aceasta este o diferență de 22 km.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar SERES 5 — bateria sa de 80 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.

Care are portbagajul mai mare?

BYD Sealion 7 are capacitate mai mare: 520 l față de 450 l în SERES 5. Diferența este de 70 l.

Care se încarcă mai repede?

BYD Sealion 7 acceptă până la 230 kW DC, SERES 5 până la 100 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.