Lancia Gamma vs Renault Scenic

Lancia Gamma conduce 8 la 2

Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Lancia Gamma 7 kW, Renault Scenic 11 kW · Autonomie WLTP — Lancia Gamma 741 km, Renault Scenic 642 km · Putere — Lancia Gamma 245 CP, Renault Scenic 218 CP.

Lancia Gamma

Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.

Renault Scenic

Un SUV electric din segmentul C, care oferă două variante de baterie, cu o autonomie de până la 642 km WLTP.

Profil față de piață: Lancia Gamma vs Renault Scenic

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Lancia Gamma sau Renault Scenic — cine câștigă unde

Lancia Gamma conduce 8 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmLancia Gamma +99 km
    Lancia Gamma
    741
    Renault Scenic
    642
  • Baterie kWhLancia Gamma +8,2 kWh
    Lancia Gamma
    97,2
    Renault Scenic
    89
  • Consum ↓ kWh/100 kmLancia Gamma −0,6 kWh/100 km
    Lancia Gamma
    16,2
    Renault Scenic
    16,8
  • Putere CPLancia Gamma +27 CP
    Lancia Gamma
    245
    Renault Scenic
    218
  • 0–100 km/h ↓ sLancia Gamma −0,1 s
    Lancia Gamma
    7,8
    Renault Scenic
    7,9
  • Viteză maximă km/hLancia Gamma +20 km/h
    Lancia Gamma
    190
    Renault Scenic
    170
  • Încărcare DC kWLancia Gamma +10 kW
    Lancia Gamma
    160
    Renault Scenic
    150
  • Încărcare AC kWRenault Scenic +4 kW
    Lancia Gamma
    7
    Renault Scenic
    11
  • Greutate ↓ kgRenault Scenic −224 kg
    Lancia Gamma
    2135
    Renault Scenic
    1911
  • Portbagaj lLancia Gamma +15 l
    Lancia Gamma
    560
    Renault Scenic
    545

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Lancia Gamma vs Renault Scenic

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Lancia Gamma vs Renault Scenic
Parametri-cheie Lancia Gamma
Long Range
Renault Scenic
Long Range 89 kWh
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP741 km642 kmLancia +99 km
Baterie97,2 kWh89 kWhLancia +8,2 kWh
Consum ↓16,2 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmLancia −0,6 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC160 kW150 kWLancia +10 kW
Încărcare AC7 kW11 kWRenault +4 kW
Încărcare ⚠27 min 20–80%28 min 15–80%1 min
Autonomie pe minut de încărcare16,5 km/min14,9 km/minLancia +1,6 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere245 CP218 CPLancia +27 CP
0–100 km/h ↓7,8 s7,9 sLancia −0,1 s
Viteză maximă190 km/h170 km/hLancia +20 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓2135 kg1911 kgRenault −224 kg
Portbagaj560 l545 lLancia +15 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4672 mm4470 mmLancia +202 mm
Lățime1898 mm1864 mmLancia +34 mm
Înălțime1664 mm1571 mmLancia +93 mm
Ampatament2791 mm2785 mmLancia +6 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Lancia Gamma

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Renault Scenic

Cost la 100 km5,04
Lunar63
Anual756

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Lancia Gamma

Renault Scenic

Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Lancia Gamma sau Renault Scenic?

Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 642 km ai modelului Renault Scenic. Aceasta este o diferență de 99 km.

Care se încarcă mai repede?

Lancia Gamma acceptă până la 160 kW DC, Renault Scenic până la 150 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Lancia Gamma consumă mai puțină electricitate: 16,2 kWh/100 km față de 16,8 kWh/100 km în Renault Scenic. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 90 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.