Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep Compass conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Greutate — Jeep Compass 2160 kg, Renault Scenic 1911 kg · Baterie — Jeep Compass 96,3 kWh, Renault Scenic 89 kWh · Încărcare DC — Jeep Compass 160 kW, Renault Scenic 150 kW.
Jeep Compass
Jeep Compass este un SUV din segmentul C în trei variante electrice: autonomie WLTP între 500 și 674 km, putere între 213 și 375 CP.
Renault Scenic
Un SUV electric din segmentul C, care oferă două variante de baterie, cu o autonomie de până la 642 km WLTP.
Profil față de piață: Jeep Compass vs Renault Scenic
Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh)
Renault ScenicLong Range 89 kWh
Jeep Compass sau Renault Scenic — cine câștigă unde
Jeep Compass conduce 6 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmJeep Compass +32 km
- Baterie kWhJeep Compass +7,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault Scenic −1 kWh/100 km
- Putere CPJeep Compass +13 CP
- 0–100 km/h ↓ sRenault Scenic −0,4 s
- Viteză maximă km/hJeep Compass +10 km/h
- Încărcare DC kWJeep Compass +10 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault Scenic −249 kg
- Portbagaj lJeep Compass +5 l
Date tehnice: Jeep Compass vs Renault Scenic
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Jeep CompassLong Range FWD (96,3 kWh) | Renault ScenicLong Range 89 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 674 km | 642 km | Jeep +32 km |
| Baterie | 96,3 kWh | 89 kWh | Jeep +7,3 kWh |
| Consum ↓ | 17,8 kWh/100 km | 16,8 kWh/100 km | Renault −1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 160 kW | 150 kW | Jeep +10 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 27 min 20–80% | 28 min 15–80% | 1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 15 km/min | 14,9 km/min | Jeep +0,1 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 231 CP | 218 CP | Jeep +13 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,3 s | 7,9 s | Renault −0,4 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 170 km/h | Jeep +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2160 kg | 1911 kg | Renault −249 kg |
| Portbagaj | 550 l | 545 l | Jeep +5 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Renault |
| Lungime | 4548 mm | 4470 mm | Jeep +78 mm |
| Lățime | 1936 mm | 1864 mm | Jeep +72 mm |
| Înălțime | 1657 mm | 1571 mm | Jeep +86 mm |
| Ampatament | 2795 mm | 2785 mm | Jeep +10 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Jeep Compass
Renault Scenic
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Jeep Compass
Renault Scenic
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Jeep Compass sau Renault Scenic?
Jeep Compass merge mai departe: 674 km WLTP față de cei 642 km ai modelului Renault Scenic. Aceasta este o diferență de 32 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Renault Scenic — bateria sa de 89 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Jeep Compass, cu 96,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Jeep Compass acceptă până la 160 kW DC, Renault Scenic până la 150 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Renault Scenic consumă mai puțină electricitate: 16,8 kWh/100 km față de 17,8 kWh/100 km în Jeep Compass. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 150 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



