Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Egalitate: 5 la 5
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Lancia Gamma 7 kW, Renault Megane E-Tech 11 kW · Autonomie WLTP — Lancia Gamma 741 km, Renault Megane E-Tech 500 km · Baterie — Lancia Gamma 97,2 kWh, Renault Megane E-Tech 67 kWh.
Lancia Gamma
Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.
Renault Megane E-Tech
Un crossover electric din segmentul C, care oferă o autonomie de până la 500 km și are funcție de încărcare rapidă DC.
Profil față de piață: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Lancia GammaLong Range
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Lancia Gamma sau Renault Megane E-Tech — cine câștigă unde
Egalitate: 5 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmLancia Gamma +241 km
- Baterie kWhLancia Gamma +30,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmRenault Megane E-Tech −0,5 kWh/100 km
- Putere CPLancia Gamma +27 CP
- 0–100 km/h ↓ sRenault Megane E-Tech −0,2 s
- Viteză maximă km/hLancia Gamma +30 km/h
- Încărcare DC kWRenault Megane E-Tech +5 kW
- Încărcare AC kWRenault Megane E-Tech +4 kW
- Greutate ↓ kgRenault Megane E-Tech −363 kg
- Portbagaj lLancia Gamma +120 l
Date tehnice: Lancia Gamma vs Renault Megane E-Tech
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Lancia GammaLong Range | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 741 km | 500 km | Lancia +241 km |
| Baterie | 97,2 kWh | 67 kWh | Lancia +30,2 kWh |
| Consum ↓ | 16,2 kWh/100 km | 15,7 kWh/100 km | Renault −0,5 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 160 kW | 165 kW | Renault +5 kW |
| Încărcare AC | 7 kW | 11 kW | Renault +4 kW |
| Încărcare ⚠ | 27 min 20–80% | 24 min 15–80% | 3 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 16,5 km/min | 13,5 km/min | Lancia +3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 245 CP | 218 CP | Lancia +27 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 7,6 s | Renault −0,2 s |
| Viteză maximă | 190 km/h | 160 km/h | Lancia +30 km/h |
| Tracțiune | FWD | FWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2135 kg | 1772 kg | Renault −363 kg |
| Portbagaj | 560 l | 440 l | Lancia +120 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4672 mm | 4200 mm | Lancia +472 mm |
| Lățime | 1898 mm | 1768 mm | Lancia +130 mm |
| Înălțime | 1664 mm | 1522 mm | Lancia +142 mm |
| Ampatament | 2791 mm | 2685 mm | Lancia +106 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Lancia Gamma
Renault Megane E-Tech
Alte comparații în această clasă: Crossover, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Lancia Gamma sau Renault Megane E-Tech?
Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 500 km ai modelului Renault Megane E-Tech. Aceasta este o diferență de 241 km.
Care are portbagajul mai mare?
Lancia Gamma are capacitate mai mare: 560 l față de 440 l în Renault Megane E-Tech. Diferența este de 120 l.
Care se încarcă mai repede?
Lancia Gamma acceptă până la 160 kW DC, Renault Megane E-Tech până la 165 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Renault Megane E-Tech consumă mai puțină electricitate: 15,7 kWh/100 km față de 16,2 kWh/100 km în Lancia Gamma. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 75 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





