Renault Megane E-Tech vs Škoda Elroq
Škoda Elroq conduce 7 la 1
Cele mai mari diferențe: Putere — Renault Megane E-Tech 218 CP, Škoda Elroq 299 CP · 0–100 km/h — Renault Megane E-Tech 7,6 s, Škoda Elroq 6,2 s · Greutate — Renault Megane E-Tech 1772 kg, Škoda Elroq 2132 kg.
Renault Megane E-Tech
Un crossover electric din segmentul C, care oferă o autonomie de până la 500 km și are funcție de încărcare rapidă DC.
Škoda Elroq
Škoda Elroq este un SUV electric de segmentul C, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere cuprinsă între 190 și 340 de cai putere, o autonomie de până la 576 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Profil față de piață: Renault Megane E-Tech vs Škoda Elroq
Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh
Škoda Elroq85x
Renault Megane E-Tech sau Škoda Elroq — cine câștigă unde
Škoda Elroq conduce 7 la 1
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmŠkoda Elroq +76 km
- Baterie kWhŠkoda Elroq +10 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Elroq −0,2 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Elroq +81 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Elroq −1,4 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Elroq +20 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgRenault Megane E-Tech −360 kg
- Portbagaj lŠkoda Elroq +30 l
Date tehnice: Renault Megane E-Tech vs Škoda Elroq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Renault Megane E-TechComfort Range 67 kWh | Škoda Elroq85x | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 500 km | 576 km | Škoda +76 km |
| Baterie | 67 kWh | 77 kWh | Škoda +10 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 15,5 kWh/100 km | Škoda −0,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 165 kW | 165 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 24 min 15–80% | 29 min 10–80% | 5 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 13,5 km/min | 13,9 km/min | Škoda +0,4 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 299 CP | Škoda +81 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,6 s | 6,2 s | Škoda −1,4 s |
| Viteză maximă | 160 km/h | 180 km/h | Škoda +20 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1772 kg | 2132 kg | Renault −360 kg |
| Portbagaj | 440 l | 470 l | Škoda +30 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4200 mm | 4488 mm | Škoda +288 mm |
| Lățime | 1768 mm | 1884 mm | Škoda +116 mm |
| Înălțime | 1522 mm | 1620 mm | Škoda +98 mm |
| Ampatament | 2685 mm | 2766 mm | Škoda +81 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Renault Megane E-Tech
Škoda Elroq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Renault Megane E-Tech
Škoda Elroq
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Renault Megane E-Tech sau Škoda Elroq?
Škoda Elroq merge mai departe: 576 km WLTP față de cei 500 km ai modelului Renault Megane E-Tech. Aceasta este o diferență de 76 km.
Cum diferă tracțiunea la Renault Megane E-Tech și Škoda Elroq?
Renault Megane E-Tech are FWD și 218 CP. Škoda Elroq are AWD și 299 CP.
Care este mai puternic — Renault Megane E-Tech sau Škoda Elroq?
Škoda Elroq este mai puternic: 299 CP față de cei 218 CP ai modelului Renault Megane E-Tech. Diferența este de 81 CP.
Care se încarcă mai repede?
Renault Megane E-Tech acceptă până la 165 kW DC, Škoda Elroq până la 165 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





