Kia Niro EV vs Lancia Gamma

Lancia Gamma conduce 6 la 2

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Kia Niro EV 80 kW, Lancia Gamma 160 kW · Autonomie WLTP — Kia Niro EV 460 km, Lancia Gamma 741 km · Încărcare AC — Kia Niro EV 11 kW, Lancia Gamma 7 kW.

Kia Niro EV

Kia Niro EV este un crossover electric din clasa compactă, care are tracțiune față și o autonomie de până la 460 de kilometri în ciclul WLTP.

Lancia Gamma

Lancia Gamma este un crossover electric din segmentul C, disponibil în trei versiuni: autonomie WLTP de la 543 la 741 km, putere de la 230 la 350 cai putere și încărcare rapidă DC de 160 kW.

Profil față de piață: Kia Niro EV vs Lancia Gamma

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Kia Niro EV sau Lancia Gamma — cine câștigă unde

Lancia Gamma conduce 6 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmLancia Gamma +281 km
    Kia Niro EV
    460
    Lancia Gamma
    741
  • Baterie kWhLancia Gamma +32,4 kWh
    Kia Niro EV
    64,8
    Lancia Gamma
    97,2
  • Consum ↓ kWh/100 kmFără diferență
    Kia Niro EV
    16,2
    Lancia Gamma
    16,2
  • Putere CPLancia Gamma +41 CP
    Kia Niro EV
    204
    Lancia Gamma
    245
  • 0–100 km/h ↓ sFără diferență
    Kia Niro EV
    7,8
    Lancia Gamma
    7,8
  • Viteză maximă km/hLancia Gamma +23 km/h
    Kia Niro EV
    167
    Lancia Gamma
    190
  • Încărcare DC kWLancia Gamma +80 kW
    Kia Niro EV
    80
    Lancia Gamma
    160
  • Încărcare AC kWKia Niro EV +4 kW
    Kia Niro EV
    11
    Lancia Gamma
    7
  • Greutate ↓ kgKia Niro EV −525 kg
    Kia Niro EV
    1610
    Lancia Gamma
    2135
  • Portbagaj lLancia Gamma +85 l
    Kia Niro EV
    475
    Lancia Gamma
    560

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Kia Niro EV vs Lancia Gamma

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Kia Niro EV vs Lancia Gamma
Parametri-cheie Kia Niro EV
64.8 kWh
Lancia Gamma
Long Range
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP460 km741 kmLancia +281 km
Baterie64,8 kWh97,2 kWhLancia +32,4 kWh
Consum ↓16,2 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmFără diferență
Încărcare
Încărcare DC80 kW160 kWLancia +80 kW
Încărcare AC11 kW7 kWKia +4 kW
Încărcare ⚠43 min 10–80%27 min 20–80%16 min
Autonomie pe minut de încărcare7,5 km/min16,5 km/minLancia +9 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere204 CP245 CPLancia +41 CP
0–100 km/h ↓7,8 s7,8 sFără diferență
Viteză maximă167 km/h190 km/hLancia +23 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1610 kg2135 kgKia −525 kg
Portbagaj475 l560 lLancia +85 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4420 mm4672 mmLancia +252 mm
Lățime1825 mm1898 mmLancia +73 mm
Înălțime1570 mm1664 mmLancia +94 mm
Ampatament2720 mm2791 mmLancia +71 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Kia Niro EV

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Lancia Gamma

Cost la 100 km4,86
Lunar61
Anual729

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Kia Niro EV

Lancia Gamma

Alte comparații în această clasă: Crossover, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Kia Niro EV sau Lancia Gamma?

Lancia Gamma merge mai departe: 741 km WLTP față de cei 460 km ai modelului Kia Niro EV. Aceasta este o diferență de 281 km.

Care are portbagajul mai mare?

Lancia Gamma are capacitate mai mare: 560 l față de 475 l în Kia Niro EV. Diferența este de 85 l.

Care se încarcă mai repede?

Kia Niro EV acceptă până la 80 kW DC, Lancia Gamma până la 160 kW.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.