Kia EV5 vs Subaru Solterra
Egalitate: 5 la 5
Cele mai mari diferențe: Încărcare AC — Kia EV5 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · 0–100 km/h — Kia EV5 8,4 s, Subaru Solterra 5,1 s · Putere — Kia EV5 218 CP, Subaru Solterra 343 CP.
Kia EV5
Kia EV5 este un SUV din clasa D, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 218 CP și 306 CP, și are o baterie cu o capacitate de 81,4 kWh.
Subaru Solterra
Subaru Solterra este un SUV din segmentul D cu tracțiune integrală, în anul model 2026 cu 343 CP și autonomie WLTP de 511 km.
Profil față de piață: Kia EV5 vs Subaru Solterra
Kia EV581.4 kWh FWD
Subaru SolterraAWD · an model 2026
Kia EV5 sau Subaru Solterra — cine câștigă unde
Egalitate: 5 la 5
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmKia EV5 +19 km
- Baterie kWhKia EV5 +8,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −2,6 kWh/100 km
- Putere CPSubaru Solterra +125 CP
- 0–100 km/h ↓ sSubaru Solterra −3,3 s
- Viteză maximă km/hKia EV5 +5 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Încărcare ↓ minSubaru Solterra −2 min
- Greutate ↓ kgKia EV5 −123 kg
- Portbagaj lKia EV5 +145 l
Date tehnice: Kia EV5 vs Subaru Solterra
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Kia EV581.4 kWh FWD | Subaru SolterraAWD · an model 2026 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 530 km | 511 km | Kia +19 km |
| Baterie | 81,4 kWh | 73,1 kWh | Kia +8,3 kWh |
| Consum ↓ | 16,9 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −2,6 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 150 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | 28 min | Subaru −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 12,4 km/min | 12,8 km/min | Subaru +0,4 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 343 CP | Subaru +125 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,4 s | 5,1 s | Subaru −3,3 s |
| Viteză maximă | 165 km/h | 160 km/h | Kia +5 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1994 kg | 2117 kg | Kia −123 kg |
| Portbagaj | 566 l | 421 l | Kia +145 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Kia |
| Lungime | 4610 mm | — | — |
| Lățime | 1875 mm | — | — |
| Înălțime | 1675 mm | — | — |
| Ampatament | 2750 mm | — | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Kia EV5
Subaru Solterra
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Subaru Solterra
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Kia EV5 sau Subaru Solterra?
Kia EV5 merge mai departe: 530 km WLTP față de cei 511 km ai modelului Subaru Solterra. Aceasta este o diferență de 19 km.
Cum diferă tracțiunea la Kia EV5 și Subaru Solterra?
Kia EV5 are FWD și 218 CP. Subaru Solterra are AWD și 343 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Kia EV5 — bateria sa de 81,4 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Subaru Solterra, cu 73,1 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Kia EV5 sau Subaru Solterra?
Subaru Solterra este mai puternic: 343 CP față de cei 218 CP ai modelului Kia EV5. Diferența este de 125 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





