Kia EV5 vs Škoda Enyaq
Škoda Enyaq conduce 8 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — Kia EV5 218 CP, Škoda Enyaq 286 CP · 0–100 km/h — Kia EV5 8,4 s, Škoda Enyaq 6,6 s · Consum — Kia EV5 16,9 kWh/100 km, Škoda Enyaq 15,2 kWh/100 km.
Kia EV5
Kia EV5 este un SUV din clasa D, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 218 CP și 306 CP, și are o baterie cu o capacitate de 81,4 kWh.
Škoda Enyaq
Škoda Enyaq este un SUV electric din segmentul D, disponibil cu tracțiune spate (RWD) sau integrală (AWD): are o putere de 190–340 cai putere, o autonomie de până la 581 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 165 kW.
Profil față de piață: Kia EV5 vs Škoda Enyaq
Kia EV581.4 kWh FWD
Škoda Enyaq85
Kia EV5 sau Škoda Enyaq — cine câștigă unde
Škoda Enyaq conduce 8 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmŠkoda Enyaq +51 km
- Baterie kWhKia EV5 +4,4 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmŠkoda Enyaq −1,7 kWh/100 km
- Putere CPŠkoda Enyaq +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sŠkoda Enyaq −1,8 s
- Viteză maximă km/hŠkoda Enyaq +15 km/h
- Încărcare DC kWŠkoda Enyaq +15 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minŠkoda Enyaq −1 min
- Greutate ↓ kgKia EV5 −72 kg
- Portbagaj lŠkoda Enyaq +19 l
Date tehnice: Kia EV5 vs Škoda Enyaq
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Kia EV581.4 kWh FWD | Škoda Enyaq85 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 530 km | 581 km | Škoda +51 km |
| Baterie | 81,4 kWh | 77 kWh | Kia +4,4 kWh |
| Consum ↓ | 16,9 kWh/100 km | 15,2 kWh/100 km | Škoda −1,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 165 kW | Škoda +15 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | 29 min | Škoda −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 12,4 km/min | 14 km/min | Škoda +1,6 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 218 CP | 286 CP | Škoda +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,4 s | 6,6 s | Škoda −1,8 s |
| Viteză maximă | 165 km/h | 180 km/h | Škoda +15 km/h |
| Tracțiune | FWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1994 kg | 2066 kg | Kia −72 kg |
| Portbagaj | 566 l | 585 l | Škoda +19 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4610 mm | 4658 mm | Škoda +48 mm |
| Lățime | 1875 mm | 1879 mm | Škoda +4 mm |
| Înălțime | 1675 mm | 1622 mm | Kia +53 mm |
| Ampatament | 2750 mm | 2766 mm | Škoda +16 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Kia EV5
Škoda Enyaq
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Škoda Enyaq
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Kia EV5 sau Škoda Enyaq?
Škoda Enyaq merge mai departe: 581 km WLTP față de cei 530 km ai modelului Kia EV5. Aceasta este o diferență de 51 km.
De ce Kia EV5 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Škoda Enyaq?
Kia EV5 are 81,4 kWh și parcurge 530 km, în timp ce Škoda Enyaq, cu bateria de 77 kWh, parcurge 581 km. Consumul de energie decide: 16,9 față de 15,2 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la Kia EV5 și Škoda Enyaq?
Kia EV5 are FWD și 218 CP. Škoda Enyaq are RWD și 286 CP.
Care se încarcă mai repede?
Kia EV5 acceptă până la 150 kW DC, Škoda Enyaq până la 165 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 30 și 29 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




