BMW iX4 vs Kia EV5

BMW iX4 conduce 8 la 2

Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Kia EV5 150 kW · Putere — BMW iX4 469 CP, Kia EV5 218 CP · 0–100 km/h — BMW iX4 4,9 s, Kia EV5 8,4 s.

BMW iX4

BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.

Kia EV5

Kia EV5 este un SUV din clasa D, care oferă trei variante de motorizare, cu puteri cuprinse între 218 CP și 306 CP, și are o baterie cu o capacitate de 81,4 kWh.

Profil față de piață: BMW iX4 vs Kia EV5

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

BMW iX4 sau Kia EV5 — cine câștigă unde

BMW iX4 conduce 8 la 2

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmBMW iX4 +298 km
    BMW iX4
    828
    Kia EV5
    530
  • Baterie kWhBMW iX4 +27,3 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Kia EV5
    81,4
  • Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −1,2 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Kia EV5
    16,9
  • Putere CPBMW iX4 +251 CP
    BMW iX4
    469
    Kia EV5
    218
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −3,5 s
    BMW iX4
    4,9
    Kia EV5
    8,4
  • Viteză maximă km/hBMW iX4 +45 km/h
    BMW iX4
    210
    Kia EV5
    165
  • Încărcare DC kWBMW iX4 +250 kW
    BMW iX4
    400
    Kia EV5
    150
  • Încărcare AC kWFără diferență
    BMW iX4
    11
    Kia EV5
    11
  • Încărcare ↓ minBMW iX4 −9 min
    BMW iX4
    21
    Kia EV5
    30
  • Greutate ↓ kgKia EV5 −311 kg
    BMW iX4
    2305
    Kia EV5
    1994
  • Portbagaj lKia EV5 +76 l
    BMW iX4
    490
    Kia EV5
    566

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: BMW iX4 vs Kia EV5

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: BMW iX4 vs Kia EV5
Parametri-cheie BMW iX4
50 xDrive
Kia EV5
81.4 kWh FWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP828 km530 kmBMW +298 km
Baterie108,7 kWh81,4 kWhBMW +27,3 kWh
Consum ↓15,7 kWh/100 km16,9 kWh/100 kmBMW −1,2 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC400 kW150 kWBMW +250 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓21 min30 minBMW −9 min
Autonomie pe minut de încărcare27,6 km/min12,4 km/minBMW +15,2 km/min
Tensiune800 V400 VBMW +400 V
Performanță și tracțiune
Putere469 CP218 CPBMW +251 CP
0–100 km/h ↓4,9 s8,4 sBMW −3,5 s
Viteză maximă210 km/h165 km/hBMW +45 km/h
TracțiuneAWDFWDalt tip
Aspecte practice
Greutate ↓2305 kg1994 kgKia −311 kg
Portbagaj490 l566 lKia +76 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4782 mm4610 mmBMW +172 mm
Lățime1895 mm1875 mmBMW +20 mm
Înălțime1595 mm1675 mmKia +80 mm
Ampatament2897 mm2750 mmBMW +147 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

BMW iX4

Cost la 100 km4,71
Lunar59
Anual707

Kia EV5

Cost la 100 km5,07
Lunar63
Anual760

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

BMW iX4

Kia EV5

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Kia EV5?

BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 530 km ai modelului Kia EV5. Aceasta este o diferență de 298 km.

Cum diferă tracțiunea la BMW iX4 și Kia EV5?

BMW iX4 are AWD și 469 CP. Kia EV5 are FWD și 218 CP.

Care este mai puternic — BMW iX4 sau Kia EV5?

BMW iX4 este mai puternic: 469 CP față de cei 218 CP ai modelului Kia EV5. Diferența este de 251 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Kia EV5 are capacitate mai mare: 566 l față de 490 l în BMW iX4. Diferența este de 76 l.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.