BMW iX4 vs Subaru Solterra
BMW iX4 conduce 8 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Subaru Solterra 150 kW · Încărcare AC — BMW iX4 11 kW, Subaru Solterra 22 kW · Autonomie WLTP — BMW iX4 828 km, Subaru Solterra 511 km.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Subaru Solterra
Subaru Solterra este un SUV din segmentul D cu tracțiune integrală, în anul model 2026 cu 343 CP și autonomie WLTP de 511 km.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Subaru Solterra
BMW iX450 xDrive
Subaru SolterraAWD · an model 2026
BMW iX4 sau Subaru Solterra — cine câștigă unde
BMW iX4 conduce 8 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +317 km
- Baterie kWhBMW iX4 +35,6 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSubaru Solterra −1,4 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX4 +126 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,2 s
- Viteză maximă km/hBMW iX4 +50 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX4 +250 kW
- Încărcare AC kWSubaru Solterra +11 kW
- Încărcare ↓ minBMW iX4 −7 min
- Greutate ↓ kgSubaru Solterra −188 kg
- Portbagaj lBMW iX4 +69 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Subaru Solterra
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Subaru SolterraAWD · an model 2026 | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 511 km | BMW +317 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 73,1 kWh | BMW +35,6 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 14,3 kWh/100 km | Subaru −1,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 150 kW | BMW +250 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 22 kW | Subaru +11 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 28 min | BMW −7 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 12,8 km/min | BMW +14,8 km/min |
| Tensiune | 800 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 343 CP | BMW +126 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5,1 s | BMW −0,2 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 160 km/h | BMW +50 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 2117 kg | Subaru −188 kg |
| Portbagaj | 490 l | 421 l | BMW +69 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar BMW |
| Lungime | 4782 mm | — | — |
| Lățime | 1895 mm | — | — |
| Înălțime | 1595 mm | — | — |
| Ampatament | 2897 mm | — | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Subaru Solterra
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Subaru Solterra
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Subaru Solterra?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 511 km ai modelului Subaru Solterra. Aceasta este o diferență de 317 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar BMW iX4 — bateria sa de 108,7 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Subaru Solterra, cu 73,1 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BMW iX4 sau Subaru Solterra?
BMW iX4 este mai puternic: 469 CP față de cei 343 CP ai modelului Subaru Solterra. Diferența este de 126 CP.
Care are portbagajul mai mare?
BMW iX4 are capacitate mai mare: 490 l față de 421 l în Subaru Solterra. Diferența este de 69 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.






