KGM Torres EVX vs Mazda CX-6e
Mazda CX-6e conduce 7 la 4
Cele mai mari diferențe: Portbagaj — KGM Torres EVX 839 l, Mazda CX-6e 363 l · Încărcare DC — KGM Torres EVX 120 kW, Mazda CX-6e 195 kW · Încărcare 10–80% — KGM Torres EVX 36 min, Mazda CX-6e 24 min.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX este un SUV din segmentul D, care oferă o autonomie de 503 km conform standardului WLTP și un volum generos al portbagajului, de 839 litri.
Mazda CX-6e
Mazda CX-6e este un SUV din clasa D, cu tracțiune spate, care oferă o autonomie de 484 km în ciclul WLTP și beneficiază de încărcare rapidă prin curent continuu (DC).
Profil față de piață: KGM Torres EVX vs Mazda CX-6e
KGM Torres EVXTorres EVX
Mazda CX-6eTakumi
KGM Torres EVX sau Mazda CX-6e — cine câștigă unde
Mazda CX-6e conduce 7 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmKGM Torres EVX +19 km
- Baterie kWhKGM Torres EVX +2,6 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmMazda CX-6e −0,4 kWh/100 km
- Putere CPMazda CX-6e +51 CP
- 0–100 km/h ↓ sMazda CX-6e −0,3 s
- Viteză maximă km/hMazda CX-6e +10 km/h
- Încărcare DC kWMazda CX-6e +75 kW
- Încărcare AC kWMazda CX-6e +0,5 kW
- Încărcare ↓ minMazda CX-6e −12 min
- Greutate ↓ kgKGM Torres EVX −205 kg
- Portbagaj lKGM Torres EVX +476 l
Date tehnice: KGM Torres EVX vs Mazda CX-6e
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | KGM Torres EVXTorres EVX | Mazda CX-6eTakumi | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 503 km | 484 km | KGM +19 km |
| Baterie | 80,6 kWh | 78 kWh | KGM +2,6 kWh |
| Consum ↓ | 19,3 kWh/100 km | 18,9 kWh/100 km | Mazda −0,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 120 kW | 195 kW | Mazda +75 kW |
| Încărcare AC | 10,5 kW | 11 kW | Mazda +0,5 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 36 min | 24 min | Mazda −12 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 9,8 km/min | 14,1 km/min | Mazda +4,3 km/min |
| Tensiune | 400 V | 400 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 207 CP | 258 CP | Mazda +51 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,23 s | 7,9 s | Mazda −0,3 s |
| Viteză maximă | 175 km/h | 185 km/h | Mazda +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1925 kg | 2130 kg | KGM −205 kg |
| Portbagaj | 839 l | 363 l | KGM +476 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4715 mm | 4850 mm | Mazda +135 mm |
| Lățime | 1890 mm | 1935 mm | Mazda +45 mm |
| Înălțime | 1725 mm | 1620 mm | KGM +105 mm |
| Ampatament | 2680 mm | 2902 mm | Mazda +222 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
KGM Torres EVX
Mazda CX-6e
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
KGM Torres EVX
Mazda CX-6e
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — KGM Torres EVX sau Mazda CX-6e?
KGM Torres EVX merge mai departe: 503 km WLTP față de cei 484 km ai modelului Mazda CX-6e. Aceasta este o diferență de 19 km.
Cum diferă tracțiunea la KGM Torres EVX și Mazda CX-6e?
KGM Torres EVX are FWD și 207 CP. Mazda CX-6e are RWD și 258 CP.
Care are portbagajul mai mare?
KGM Torres EVX are capacitate mai mare: 839 l față de 363 l în Mazda CX-6e. Diferența este de 476 l.
Care se încarcă mai repede?
KGM Torres EVX acceptă până la 120 kW DC, Mazda CX-6e până la 195 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 36 și 24 min.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




