BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7 conduce 8 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — BYD Sealion 7 530 CP, KGM Torres EVX 207 CP · Încărcare DC — BYD Sealion 7 230 kW, KGM Torres EVX 120 kW · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, KGM Torres EVX 8,23 s.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.
KGM Torres EVX
KGM Torres EVX este un SUV din segmentul D, care oferă o autonomie de 503 km conform standardului WLTP și un volum generos al portbagajului, de 839 litri.
Profil față de piață: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
BYD Sealion 7Excellence AWD
KGM Torres EVXTorres EVX
BYD Sealion 7 sau KGM Torres EVX — cine câștigă unde
BYD Sealion 7 conduce 8 la 3
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmKGM Torres EVX +1 km
- Baterie kWhBYD Sealion 7 +10,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,1 kWh/100 km
- Putere CPBYD Sealion 7 +323 CP
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −3,7 s
- Viteză maximă km/hBYD Sealion 7 +40 km/h
- Încărcare DC kWBYD Sealion 7 +110 kW
- Încărcare AC kWBYD Sealion 7 +0,5 kW
- Încărcare ↓ minBYD Sealion 7 −12 min
- Greutate ↓ kgKGM Torres EVX −510 kg
- Portbagaj lKGM Torres EVX +319 l
Date tehnice: BYD Sealion 7 vs KGM Torres EVX
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Sealion 7Excellence AWD | KGM Torres EVXTorres EVX | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 502 km | 503 km | KGM +1 km |
| Baterie | 91,3 kWh | 80,6 kWh | BYD +10,7 kWh |
| Consum ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,3 kWh/100 km | BYD −1,1 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 230 kW | 120 kW | BYD +110 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 10,5 kW | BYD +0,5 kW |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | 36 min | BYD −12 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,6 km/min | 9,8 km/min | BYD +4,8 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 530 CP | 207 CP | BYD +323 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 8,23 s | BYD −3,7 s |
| Viteză maximă | 215 km/h | 175 km/h | BYD +40 km/h |
| Tracțiune | AWD | FWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2435 kg | 1925 kg | KGM −510 kg |
| Portbagaj | 520 l | 839 l | KGM +319 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar KGM |
| Lungime | 4830 mm | 4715 mm | BYD +115 mm |
| Lățime | — | 1890 mm | — |
| Înălțime | — | 1725 mm | — |
| Ampatament | 2930 mm | 2680 mm | BYD +250 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Sealion 7
KGM Torres EVX
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
De ce BYD Sealion 7 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 are 91,3 kWh și parcurge 502 km, în timp ce KGM Torres EVX, cu bateria de 80,6 kWh, parcurge 503 km. Consumul de energie decide: 18,2 față de 19,3 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la BYD Sealion 7 și KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 are AWD și 530 CP. KGM Torres EVX are FWD și 207 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar KGM Torres EVX — bateria sa de 80,6 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BYD Sealion 7 sau KGM Torres EVX?
BYD Sealion 7 este mai puternic: 530 CP față de cei 207 CP ai modelului KGM Torres EVX. Diferența este de 323 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




