Hyundai Inster vs Smart #2
Hyundai Inster conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Putere — Hyundai Inster 115 CP, Smart #2 82 CP · Baterie — Hyundai Inster 49 kWh, Smart #2 35,8 kWh · Încărcare DC — Hyundai Inster 85,3 kW, Smart #2 65 kW.
Hyundai Inster
Hyundai Inster este un hatchback urban din segmentul A, care oferă trei variante de tracțiune și autonomii WLTP cuprinse între 327 km și 370 km.
Smart #2
Smart #2 este o mașină urbană, de segmentul A, concepută pentru două persoane: are o baterie de 35,8 kWh, o autonomie WLTP de 290 km, o putere de 82 cai putere și suportă încărcare rapidă (DC) de până la 65 kW.
Profil față de piață: Hyundai Inster vs Smart #2
Hyundai InsterLong Range
Smart #2Pure+
Hyundai Inster sau Smart #2 — cine câștigă unde
Hyundai Inster conduce 6 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmHyundai Inster +80 km
- Baterie kWhHyundai Inster +13,2 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmSmart #2 −1,3 kWh/100 km
- Putere CPHyundai Inster +33 CP
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Inster −1 s
- Viteză maximă km/hHyundai Inster +10 km/h
- Încărcare DC kWHyundai Inster +20,3 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgSmart #2 −260 kg
- Portbagaj lSmart #2 +25 l
Date tehnice: Hyundai Inster vs Smart #2
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Hyundai InsterLong Range | Smart #2Pure+ | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 370 km | 290 km | Hyundai +80 km |
| Baterie | 49 kWh | 35,8 kWh | Hyundai +13,2 kWh |
| Consum ↓ | 14,9 kWh/100 km | 13,6 kWh/100 km | Smart −1,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 85,3 kW | 65 kW | Hyundai +20,3 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 30 min | — | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,6 km/min | — | — |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 115 CP | 82 CP | Hyundai +33 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 10,6 s | 11,6 s | Hyundai −1 s |
| Viteză maximă | 150 km/h | 140 km/h | Hyundai +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 1400 kg | 1140 kg | Smart −260 kg |
| Portbagaj | 280 l | 305 l | Smart +25 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar Hyundai |
| Lungime | 3825 mm | 2746 mm | Hyundai +1079 mm |
| Lățime | 1610 mm | 1760 mm | Smart +150 mm |
| Înălțime | 1575 mm | 1555 mm | Hyundai +20 mm |
| Ampatament | 2580 mm | 1875 mm | Hyundai +705 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Hyundai Inster
Smart #2
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Hyundai Inster
Smart #2
Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Hyundai Inster sau Smart #2?
Hyundai Inster merge mai departe: 370 km WLTP față de cei 290 km ai modelului Smart #2. Aceasta este o diferență de 80 km.
Cum diferă tracțiunea la Hyundai Inster și Smart #2?
Hyundai Inster are FWD și 115 CP. Smart #2 are RWD și 82 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Hyundai Inster — bateria sa de 49 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Smart #2, cu 35,8 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — Hyundai Inster sau Smart #2?
Hyundai Inster este mai puternic: 115 CP față de cei 82 CP ai modelului Smart #2. Diferența este de 33 CP.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


