Genesis GV60 vs Genesis GV70 Electrified
Egalitate: 4 la 4
Cele mai mari diferențe: Putere — Genesis GV60 229 CP, Genesis GV70 Electrified 490 CP · 0–100 km/h — Genesis GV60 7,8 s, Genesis GV70 Electrified 5 s · Viteză maximă — Genesis GV60 185 km/h, Genesis GV70 Electrified 235 km/h.
Genesis GV60
Genesis GV60 este un crossover de segmentul D, disponibil cu tracțiune integrală sau tracțiune pe o singură axă, și cu o putere variind între 229 și 490 de CP.
Genesis GV70 Electrified
Genesis GV70 Electrified este un SUV din segmentul D: în anul model 2026 baterie de 84 kWh, autonomie WLTP de 479 km și putere de 490 CP, cu tracțiune AWD.
Profil față de piață: Genesis GV60 vs Genesis GV70 Electrified
Genesis GV60Premium RWD
Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh
Genesis GV60 sau Genesis GV70 Electrified — cine câștigă unde
Egalitate: 4 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmGenesis GV60 +82 km
- Baterie kWhFără diferență
- Consum ↓ kWh/100 kmGenesis GV60 −2,7 kWh/100 km
- Putere CPGenesis GV70 Electrified +261 CP
- 0–100 km/h ↓ sGenesis GV70 Electrified −2,8 s
- Viteză maximă km/hGenesis GV70 Electrified +50 km/h
- Încărcare DC kWFără diferență
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minGenesis GV60 −1 min
- Greutate ↓ kgGenesis GV60 −285 kg
- Portbagaj lGenesis GV70 Electrified +71 l
Date tehnice: Genesis GV60 vs Genesis GV70 Electrified
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Genesis GV60Premium RWD | Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 561 km | 479 km | Genesis +82 km |
| Baterie | 84 kWh | 84 kWh | Fără diferență |
| Consum ↓ | 16,7 kWh/100 km | 19,4 kWh/100 km | Genesis −2,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 240 kW | 240 kW | Fără diferență |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 18 min | 19 min | Genesis −1 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 21,8 km/min | 17,6 km/min | Genesis +4,2 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 229 CP | 490 CP | Genesis +261 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 7,8 s | 5 s | Genesis −2,8 s |
| Viteză maximă | 185 km/h | 235 km/h | Genesis +50 km/h |
| Tracțiune | RWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2050 kg | 2335 kg | Genesis −285 kg |
| Portbagaj | 432 l | 503 l | Genesis +71 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4515 mm | 4715 mm | Genesis +200 mm |
| Lățime | 1890 mm | — | — |
| Înălțime | 1580 mm | 1630 mm | Genesis +50 mm |
| Ampatament | 2900 mm | 2875 mm | Genesis +25 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Genesis GV60
Genesis GV70 Electrified
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Genesis GV60
Genesis GV70 Electrified
Alte comparații în această clasă: Crossover / SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Genesis GV60 sau Genesis GV70 Electrified?
Genesis GV60 merge mai departe: 561 km WLTP față de cei 479 km ai modelului Genesis GV70 Electrified. Aceasta este o diferență de 82 km.
Cum diferă tracțiunea la Genesis GV60 și Genesis GV70 Electrified?
Genesis GV60 are RWD și 229 CP. Genesis GV70 Electrified are AWD și 490 CP.
Care este mai puternic — Genesis GV60 sau Genesis GV70 Electrified?
Genesis GV70 Electrified este mai puternic: 490 CP față de cei 229 CP ai modelului Genesis GV60. Diferența este de 261 CP.
Care are portbagajul mai mare?
Genesis GV70 Electrified are capacitate mai mare: 503 l față de 432 l în Genesis GV60. Diferența este de 71 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





