BMW iX4 vs Genesis GV70 Electrified
BMW iX4 conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Autonomie WLTP — BMW iX4 828 km, Genesis GV70 Electrified 479 km · Încărcare DC — BMW iX4 400 kW, Genesis GV70 Electrified 240 kW · Baterie — BMW iX4 108,7 kWh, Genesis GV70 Electrified 84 kWh.
BMW iX4
BMW iX4 este un SUV electric din clasa D, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 374–469 cai putere, o autonomie de până la 828 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 400 kW.
Genesis GV70 Electrified
Genesis GV70 Electrified este un SUV din segmentul D: în anul model 2026 baterie de 84 kWh, autonomie WLTP de 479 km și putere de 490 CP, cu tracțiune AWD.
Profil față de piață: BMW iX4 vs Genesis GV70 Electrified
BMW iX450 xDrive
Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh
BMW iX4 sau Genesis GV70 Electrified — cine câștigă unde
BMW iX4 conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX4 +349 km
- Baterie kWhBMW iX4 +24,7 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX4 −3,7 kWh/100 km
- Putere CPGenesis GV70 Electrified +21 CP
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −0,1 s
- Viteză maximă km/hGenesis GV70 Electrified +25 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX4 +160 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minGenesis GV70 Electrified −2 min
- Greutate ↓ kgBMW iX4 −30 kg
- Portbagaj lGenesis GV70 Electrified +13 l
Date tehnice: BMW iX4 vs Genesis GV70 Electrified
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX450 xDrive | Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 828 km | 479 km | BMW +349 km |
| Baterie | 108,7 kWh | 84 kWh | BMW +24,7 kWh |
| Consum ↓ | 15,7 kWh/100 km | 19,4 kWh/100 km | BMW −3,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 400 kW | 240 kW | BMW +160 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 21 min | 19 min | Genesis −2 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 27,6 km/min | 17,6 km/min | BMW +10 km/min |
| Tensiune | 800 V | 800 V | Fără diferență |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 469 CP | 490 CP | Genesis +21 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 5 s | BMW −0,1 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 235 km/h | Genesis +25 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2305 kg | 2335 kg | BMW −30 kg |
| Portbagaj | 490 l | 503 l | Genesis +13 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4782 mm | 4715 mm | BMW +67 mm |
| Lățime | 1895 mm | — | — |
| Înălțime | 1595 mm | 1630 mm | Genesis +35 mm |
| Ampatament | 2897 mm | 2875 mm | BMW +22 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX4
Genesis GV70 Electrified
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Genesis GV70 Electrified
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX4 sau Genesis GV70 Electrified?
BMW iX4 merge mai departe: 828 km WLTP față de cei 479 km ai modelului Genesis GV70 Electrified. Aceasta este o diferență de 349 km.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX4 acceptă până la 400 kW DC, Genesis GV70 Electrified până la 240 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 21 și 19 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
BMW iX4 consumă mai puțină electricitate: 15,7 kWh/100 km față de 19,4 kWh/100 km în Genesis GV70 Electrified. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 555 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





