BYD Sealion 7 vs Genesis GV70 Electrified
BYD Sealion 7 conduce 6 la 4
Cele mai mari diferențe: Încărcare 10–80% — BYD Sealion 7 24 min, Genesis GV70 Electrified 19 min · 0–100 km/h — BYD Sealion 7 4,5 s, Genesis GV70 Electrified 5 s · Viteză maximă — BYD Sealion 7 215 km/h, Genesis GV70 Electrified 235 km/h.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.
Genesis GV70 Electrified
Genesis GV70 Electrified este un SUV din segmentul D: în anul model 2026 baterie de 84 kWh, autonomie WLTP de 479 km și putere de 490 CP, cu tracțiune AWD.
Profil față de piață: BYD Sealion 7 vs Genesis GV70 Electrified
BYD Sealion 7Excellence AWD
Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh
BYD Sealion 7 sau Genesis GV70 Electrified — cine câștigă unde
BYD Sealion 7 conduce 6 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBYD Sealion 7 +23 km
- Baterie kWhBYD Sealion 7 +7,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −1,2 kWh/100 km
- Putere CPBYD Sealion 7 +40 CP
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −0,5 s
- Viteză maximă km/hGenesis GV70 Electrified +20 km/h
- Încărcare DC kWGenesis GV70 Electrified +10 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minGenesis GV70 Electrified −5 min
- Greutate ↓ kgGenesis GV70 Electrified −100 kg
- Portbagaj lBYD Sealion 7 +17 l
Date tehnice: BYD Sealion 7 vs Genesis GV70 Electrified
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Sealion 7Excellence AWD | Genesis GV70 ElectrifiedAWD 84 kWh | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 502 km | 479 km | BYD +23 km |
| Baterie | 91,3 kWh | 84 kWh | BYD +7,3 kWh |
| Consum ↓ | 18,2 kWh/100 km | 19,4 kWh/100 km | BYD −1,2 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 230 kW | 240 kW | Genesis +10 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 24 min | 19 min | Genesis −5 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 14,6 km/min | 17,6 km/min | Genesis +3 km/min |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 530 CP | 490 CP | BYD +40 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,5 s | 5 s | BYD −0,5 s |
| Viteză maximă | 215 km/h | 235 km/h | Genesis +20 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2435 kg | 2335 kg | Genesis −100 kg |
| Portbagaj | 520 l | 503 l | BYD +17 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Genesis |
| Lungime | 4830 mm | 4715 mm | BYD +115 mm |
| Lățime | — | — | — |
| Înălțime | — | 1630 mm | — |
| Ampatament | 2930 mm | 2875 mm | BYD +55 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Sealion 7
Genesis GV70 Electrified
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Sealion 7
Genesis GV70 Electrified
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BYD Sealion 7 sau Genesis GV70 Electrified?
BYD Sealion 7 merge mai departe: 502 km WLTP față de cei 479 km ai modelului Genesis GV70 Electrified. Aceasta este o diferență de 23 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Genesis GV70 Electrified — bateria sa de 84 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
BYD Sealion 7 acceptă până la 230 kW DC, Genesis GV70 Electrified până la 240 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 24 și 19 min.
Care este mai ieftin de utilizat?
BYD Sealion 7 consumă mai puțină electricitate: 18,2 kWh/100 km față de 19,4 kWh/100 km în Genesis GV70 Electrified. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 180 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




