Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-E conduce 5 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Ford Mustang Mach-E 150 kW, Genesis GV60 240 kW · 0–100 km/h — Ford Mustang Mach-E 6,1 s, Genesis GV60 7,8 s · Putere — Ford Mustang Mach-E 276 CP, Genesis GV60 229 CP.
Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E este un SUV din segmentul D, în anul model 2026 în patru variante: autonomie WLTP între 470 și 615 km, putere între 268 și 487 CP.
Genesis GV60
Genesis GV60 este un crossover de segmentul D, disponibil cu tracțiune integrală sau tracțiune pe o singură axă, și cu o putere variind între 229 și 490 de CP.
Profil față de piață: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · an model 2026
Genesis GV60Premium RWD
Ford Mustang Mach-E sau Genesis GV60 — cine câștigă unde
Ford Mustang Mach-E conduce 5 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmFord Mustang Mach-E +54 km
- Baterie kWhFord Mustang Mach-E +4 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmFord Mustang Mach-E −2,4 kWh/100 km
- Putere CPFord Mustang Mach-E +47 CP
- 0–100 km/h ↓ sFord Mustang Mach-E −1,7 s
- Viteză maximă km/hGenesis GV60 +5 km/h
- Încărcare DC kWGenesis GV60 +90 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgGenesis GV60 −36 kg
- Portbagaj lFără date
Date tehnice: Ford Mustang Mach-E vs Genesis GV60
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford Mustang Mach-EExtended Range RWD · an model 2026 | Genesis GV60Premium RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 615 km | 561 km | Ford +54 km |
| Baterie | 88 kWh | 84 kWh | Ford +4 kWh |
| Consum ↓ | 14,3 kWh/100 km | 16,7 kWh/100 km | Ford −2,4 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 150 kW | 240 kW | Genesis +90 kW |
| Încărcare AC | — | 11 kW | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 21,8 km/min | — |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 276 CP | 229 CP | Ford +47 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,1 s | 7,8 s | Ford −1,7 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 185 km/h | Genesis +5 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2086 kg | 2050 kg | Genesis −36 kg |
| Portbagaj | — | 432 l | — |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Genesis |
| Lungime | — | 4515 mm | — |
| Lățime | — | 1890 mm | — |
| Înălțime | — | 1580 mm | — |
| Ampatament | — | 2900 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Ford Mustang Mach-E
Genesis GV60
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Ford Mustang Mach-E sau Genesis GV60?
Ford Mustang Mach-E merge mai departe: 615 km WLTP față de cei 561 km ai modelului Genesis GV60. Aceasta este o diferență de 54 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Genesis GV60 — bateria sa de 84 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Mustang Mach-E, cu 88 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Ford Mustang Mach-E acceptă până la 150 kW DC, Genesis GV60 până la 240 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
Ford Mustang Mach-E consumă mai puțină electricitate: 14,3 kWh/100 km față de 16,7 kWh/100 km în Genesis GV60. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 360 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.



