Ford Explorer vs Kia EV6
Ford Explorer conduce 4 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — Ford Explorer 183 kW, Kia EV6 258 kW · Putere — Ford Explorer 286 CP, Kia EV6 229 CP · Consum — Ford Explorer 13,1 kWh/100 km, Kia EV6 15,9 kWh/100 km.
Ford Explorer
Ford Explorer este un SUV din segmentul D, în anul model 2027 în trei variante: autonomie WLTP între 444 și 602 km, putere între 190 și 340 CP.
Kia EV6
Kia EV6 este un crossover electric din clasa D, care oferă trei variante de motorizare și baterii cu diferite capacități și autonomii.
Profil față de piață: Ford Explorer vs Kia EV6
Ford ExplorerExtended Range RWD · an model 2027
Kia EV684 kWh RWD
Ford Explorer sau Kia EV6 — cine câștigă unde
Ford Explorer conduce 4 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmFord Explorer +20 km
- Baterie kWhKia EV6 +5 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmFord Explorer −2,8 kWh/100 km
- Putere CPFord Explorer +57 CP
- 0–100 km/h ↓ sFord Explorer −1,3 s
- Viteză maximă km/hKia EV6 +5 km/h
- Încărcare DC kWKia EV6 +75 kW
- Încărcare AC kWFără date
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lFără date
Date tehnice: Ford Explorer vs Kia EV6
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | Ford ExplorerExtended Range RWD · an model 2027 | Kia EV684 kWh RWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 602 km | 582 km | Ford +20 km |
| Baterie | 79 kWh | 84 kWh | Kia +5 kWh |
| Consum ↓ | 13,1 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | Ford −2,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 183 kW | 258 kW | Kia +75 kW |
| Încărcare AC | — | 11 kW | — |
| Încărcare 10–80% ↓ | — | 18 min | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | — | 22,6 km/min | — |
| Tensiune | — | 800 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 286 CP | 229 CP | Ford +57 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 6,4 s | 7,7 s | Ford −1,3 s |
| Viteză maximă | 180 km/h | 185 km/h | Kia +5 km/h |
| Tracțiune | RWD | RWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1975 kg | — |
| Portbagaj | — | 490 l | — |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Kia |
| Lungime | — | 4695 mm | — |
| Lățime | — | 1890 mm | — |
| Înălțime | — | 1550 mm | — |
| Ampatament | — | 2900 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
Ford Explorer
Kia EV6
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — Ford Explorer sau Kia EV6?
Ford Explorer merge mai departe: 602 km WLTP față de cei 582 km ai modelului Kia EV6. Aceasta este o diferență de 20 km.
De ce Kia EV6 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât Ford Explorer?
Kia EV6 are 84 kWh și parcurge 582 km, în timp ce Ford Explorer, cu bateria de 79 kWh, parcurge 602 km. Consumul de energie decide: 15,9 față de 13,1 kWh/100 km.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Kia EV6 — bateria sa de 84 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Ford Explorer, cu 79 kWh, nu oferă această opțiune.
Care se încarcă mai repede?
Ford Explorer acceptă până la 183 kW DC, Kia EV6 până la 258 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.




