Dacia Spring vs Fiat 500e

Fiat 500e conduce 6 la 3

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Dacia Spring 325 l, Fiat 500e 185 l · Încărcare DC — Dacia Spring 50 kW, Fiat 500e 85 kW · Baterie — Dacia Spring 27,5 kWh, Fiat 500e 42 kWh.

Dacia Spring

Noua generație Dacia Spring este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, cu o baterie de 27,5 kWh, o autonomie WLTP de 250 km și o putere de 82 cai putere.

Fiat 500e

Fiat 500e este o mașină de oraș, tip hatchback, din clasa A, disponibilă în două variante de putere și capacitate a bateriei.

Profil față de piață: Dacia Spring vs Fiat 500e

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Dacia Spring sau Fiat 500e — cine câștigă unde

Fiat 500e conduce 6 la 3

Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmFiat 500e +70 km
    Dacia Spring
    250
    Fiat 500e
    320
  • Baterie kWhFiat 500e +14,5 kWh
    Dacia Spring
    27,5
    Fiat 500e
    42
  • Consum ↓ kWh/100 kmDacia Spring −1,7 kWh/100 km
    Dacia Spring
    12,7
    Fiat 500e
    14,4
  • Putere CPFiat 500e +36 CP
    Dacia Spring
    82
    Fiat 500e
    118
  • 0–100 km/h ↓ sFiat 500e −3,1 s
    Dacia Spring
    12,1
    Fiat 500e
    9
  • Viteză maximă km/hFiat 500e +20 km/h
    Dacia Spring
    130
    Fiat 500e
    150
  • Încărcare DC kWFiat 500e +35 kW
    Dacia Spring
    50
    Fiat 500e
    85
  • Încărcare AC kWFără date
    Dacia Spring
    —
    Fiat 500e
    11
  • Greutate ↓ kgDacia Spring −213 kg
    Dacia Spring
    1187
    Fiat 500e
    1400
  • Portbagaj lDacia Spring +140 l
    Dacia Spring
    325
    Fiat 500e
    185

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Dacia Spring vs Fiat 500e

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Dacia Spring vs Fiat 500e
Parametri-cheie Dacia Spring
Electric 80
Fiat 500e
42 kWh
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP250 km320 kmFiat +70 km
Baterie27,5 kWh42 kWhFiat +14,5 kWh
Consum ↓12,7 kWh/100 km14,4 kWh/100 kmDacia −1,7 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC50 kW85 kWFiat +35 kW
Încărcare AC—11 kW—
Încărcare ⚠30 min 10–80%35 min 0–80%5 min
Autonomie pe minut de încărcare5,8 km/min7,3 km/minFiat +1,5 km/min
Tensiune—400 V—
Performanță și tracțiune
Putere82 CP118 CPFiat +36 CP
0–100 km/h ↓12,1 s9 sFiat −3,1 s
Viteză maximă130 km/h150 km/hFiat +20 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1187 kg1400 kgDacia −213 kg
Portbagaj325 l185 lDacia +140 l
V2L (alimentare externă)DaNudoar Dacia
Lungime3855 mm3632 mmDacia +223 mm
Lățime1722 mm1683 mmDacia +39 mm
Înălțime1519 mm1527 mmFiat +8 mm
Ampatament2492 mm2322 mmDacia +170 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Dacia Spring

Cost la 100 km3,81
Lunar48
Anual571

Fiat 500e

Cost la 100 km4,32
Lunar54
Anual648

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Dacia Spring

Fiat 500e

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul A

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Dacia Spring sau Fiat 500e?

Fiat 500e merge mai departe: 320 km WLTP față de cei 250 km ai modelului Dacia Spring. Aceasta este o diferență de 70 km.

Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?

Doar Dacia Spring — bateria sa de 27,5 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. Fiat 500e, cu 42 kWh, nu oferă această opțiune.

Care este mai puternic — Dacia Spring sau Fiat 500e?

Fiat 500e este mai puternic: 118 CP față de cei 82 CP ai modelului Dacia Spring. Diferența este de 36 CP.

Care are portbagajul mai mare?

Dacia Spring are capacitate mai mare: 325 l față de 185 l în Fiat 500e. Diferența este de 140 l.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.