Changan Deepal S05 vs Xpeng L03

Xpeng L03 conduce 5 la 3

Cele mai mari diferențe: Portbagaj — Changan Deepal S05 492 l, Xpeng L03 367 l · Încărcare DC — Changan Deepal S05 200 kW, Xpeng L03 236 kW · Încărcare 10–80% — Changan Deepal S05 23 min, Xpeng L03 20 min.

Changan Deepal S05

Changan Deepal S05 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în două variante: RWD Max cu autonomie WLTP de 488 km și AWD Max cu 435 CP.

Xpeng L03

Xpeng L03 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în trei variante: autonomie WLTP între 440 și 520 km, putere între 222 și 431 CP.

Profil față de piață: Changan Deepal S05 vs Xpeng L03

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Changan Deepal S05 sau Xpeng L03 — cine câștigă unde

Xpeng L03 conduce 5 la 3

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmXpeng L03 +32 km
    Changan Deepal S05
    488
    Xpeng L03
    520
  • Baterie kWhXpeng L03 +2,4 kWh
    Changan Deepal S05
    68,8
    Xpeng L03
    71,2
  • Consum ↓ kWh/100 kmChangan Deepal S05 −0,1 kWh/100 km
    Changan Deepal S05
    15,9
    Xpeng L03
    16
  • Putere CPChangan Deepal S05 +23 CP
    Changan Deepal S05
    272
    Xpeng L03
    249
  • 0–100 km/h ↓ sXpeng L03 −0,9 s
    Changan Deepal S05
    7,5
    Xpeng L03
    6,6
  • Viteză maximă km/hFără diferență
    Changan Deepal S05
    180
    Xpeng L03
    180
  • Încărcare DC kWXpeng L03 +36 kW
    Changan Deepal S05
    200
    Xpeng L03
    236
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Changan Deepal S05
    11
    Xpeng L03
    11
  • Încărcare ↓ minXpeng L03 −3 min
    Changan Deepal S05
    23
    Xpeng L03
    20
  • Greutate ↓ kgFără diferență
    Changan Deepal S05
    1940
    Xpeng L03
    1940
  • Portbagaj lChangan Deepal S05 +125 l
    Changan Deepal S05
    492
    Xpeng L03
    367

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Changan Deepal S05 vs Xpeng L03

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Changan Deepal S05 vs Xpeng L03
Parametri-cheie Changan Deepal S05
RWD Max
Xpeng L03
Long Range RWD
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP488 km520 kmXpeng +32 km
Baterie68,8 kWh71,2 kWhXpeng +2,4 kWh
Consum ↓15,9 kWh/100 km16 kWh/100 kmChangan −0,1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC200 kW236 kWXpeng +36 kW
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare 10–80% ↓23 min20 minXpeng −3 min
Autonomie pe minut de încărcare14,9 km/min18,2 km/minXpeng +3,3 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere272 CP249 CPChangan +23 CP
0–100 km/h ↓7,5 s6,6 sXpeng −0,9 s
Viteză maximă180 km/h180 km/hFără diferență
TracțiuneRWDRWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1940 kg1940 kgFără diferență
Portbagaj492 l367 lChangan +125 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime4598 mm4650 mmXpeng +52 mm
Lățime1900 mm1920 mmXpeng +20 mm
Înălțime1600 mm1600 mmFără diferență
Ampatament2880 mm2850 mmChangan +30 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Changan Deepal S05

Cost la 100 km4,77
Lunar60
Anual716

Xpeng L03

Cost la 100 km4,8
Lunar60
Anual720

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Changan Deepal S05

Xpeng L03

Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Changan Deepal S05 sau Xpeng L03?

Xpeng L03 merge mai departe: 520 km WLTP față de cei 488 km ai modelului Changan Deepal S05. Aceasta este o diferență de 32 km.

Care are portbagajul mai mare?

Changan Deepal S05 are capacitate mai mare: 492 l față de 367 l în Xpeng L03. Diferența este de 125 l.

Care se încarcă mai repede?

Changan Deepal S05 acceptă până la 200 kW DC, Xpeng L03 până la 236 kW. Încărcarea de la 10% la 80% durează respectiv 23 și 20 min.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.