BYD Seal U vs BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 conduce 7 la 2
Cele mai mari diferențe: Putere — BYD Seal U 217 CP, BYD Sealion 7 530 CP · 0–100 km/h — BYD Seal U 9,6 s, BYD Sealion 7 4,5 s · Încărcare DC — BYD Seal U 140 kW, BYD Sealion 7 230 kW.
BYD Seal U
BYD Seal U este un SUV din segmentul D, care oferă două variante cu tracțiune față, fiecare având capacități diferite ale bateriei și autonomie conform standardului WLTP.
BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 este un SUV din segmentul D în trei variante: autonomie WLTP între 456 și 502 km, putere între 312 și 530 CP.
Profil față de piață: BYD Seal U vs BYD Sealion 7
BYD Seal UDesign 87 kWh
BYD Sealion 7Excellence AWD
BYD Seal U sau BYD Sealion 7 — cine câștigă unde
BYD Sealion 7 conduce 7 la 2
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBYD Sealion 7 +2 km
- Baterie kWhBYD Sealion 7 +4,3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBYD Sealion 7 −2,3 kWh/100 km
- Putere CPBYD Sealion 7 +313 CP
- 0–100 km/h ↓ sBYD Sealion 7 −5,1 s
- Viteză maximă km/hBYD Sealion 7 +40 km/h
- Încărcare DC kWBYD Sealion 7 +90 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgBYD Seal U −288 kg
- Portbagaj lBYD Seal U +32 l
Date tehnice: BYD Seal U vs BYD Sealion 7
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Seal UDesign 87 kWh | BYD Sealion 7Excellence AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 500 km | 502 km | BYD +2 km |
| Baterie | 87 kWh | 91,3 kWh | BYD +4,3 kWh |
| Consum ↓ | 20,5 kWh/100 km | 18,2 kWh/100 km | BYD −2,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 140 kW | 230 kW | BYD +90 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 28 min 30–80% | 24 min 10–80% | 4 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,9 km/min | 14,6 km/min | BYD +5,7 km/min |
| Tensiune | 400 V | — | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 217 CP | 530 CP | BYD +313 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 9,6 s | 4,5 s | BYD −5,1 s |
| Viteză maximă | 175 km/h | 215 km/h | BYD +40 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2147 kg | 2435 kg | BYD −288 kg |
| Portbagaj | 552 l | 520 l | BYD +32 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Nu | doar BYD |
| Lungime | 4785 mm | 4830 mm | BYD +45 mm |
| Lățime | 1890 mm | — | — |
| Înălțime | 1668 mm | — | — |
| Ampatament | 2765 mm | 2930 mm | BYD +165 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Seal U
BYD Sealion 7
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Seal U
BYD Sealion 7
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul D
BYD Seal Uvs
Xpeng G6
BYD Seal Uvs
Kia EV5
BYD Seal Uvs
Hyundai Ioniq 5
BYD Seal Uvs
Mazda CX-6e
BYD Seal Uvs
Hyundai Ioniq 5 N
BYD Seal Uvs
Tesla Model Y
BYD Seal Uvs
BMW iX4
BYD Sealion 7vs
Mazda CX-6e
BYD Sealion 7vs
Hyundai Ioniq 5 N
BYD Sealion 7vs
Hyundai Ioniq 5
BYD Sealion 7vs
Xpeng G6
BYD Sealion 7vs
Tesla Model Y
BYD Sealion 7vs
BMW iX4Întrebări frecvente despre această comparație
Cum diferă tracțiunea la BYD Seal U și BYD Sealion 7?
BYD Seal U are FWD și 217 CP. BYD Sealion 7 are AWD și 530 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar BYD Seal U — bateria sa de 87 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BYD Sealion 7, cu 91,3 kWh, nu oferă această opțiune.
Care este mai puternic — BYD Seal U sau BYD Sealion 7?
BYD Sealion 7 este mai puternic: 530 CP față de cei 217 CP ai modelului BYD Seal U. Diferența este de 313 CP.
Care se încarcă mai repede?
BYD Seal U acceptă până la 140 kW DC, BYD Sealion 7 până la 230 kW.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.