BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
BYD Seal U conduce 5 la 4
Cele mai mari diferențe: 0–100 km/h — BYD Seal U 9,6 s, Hyundai Ioniq 5 N 3,4 s · Putere — BYD Seal U 217 CP, Hyundai Ioniq 5 N 609 CP · Încărcare DC — BYD Seal U 140 kW, Hyundai Ioniq 5 N 239 kW.
BYD Seal U
BYD Seal U este un SUV din segmentul D, care oferă două variante cu tracțiune față, fiecare având capacități diferite ale bateriei și autonomie conform standardului WLTP.
Hyundai Ioniq 5 N
Crossover electric de segmentul D cu performanțe înalte, oferind o accelerație de 0-100 km/h în 3,4 s.
Profil față de piață: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
BYD Seal UDesign 87 kWh
Hyundai Ioniq 5 NN
BYD Seal U sau Hyundai Ioniq 5 N — cine câștigă unde
BYD Seal U conduce 5 la 4
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBYD Seal U +52 km
- Baterie kWhBYD Seal U +3 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBYD Seal U −0,7 kWh/100 km
- Putere CPHyundai Ioniq 5 N +392 CP
- 0–100 km/h ↓ sHyundai Ioniq 5 N −6,2 s
- Viteză maximă km/hHyundai Ioniq 5 N +85 km/h
- Încărcare DC kWHyundai Ioniq 5 N +99 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Greutate ↓ kgBYD Seal U −53 kg
- Portbagaj lBYD Seal U +72 l
Date tehnice: BYD Seal U vs Hyundai Ioniq 5 N
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BYD Seal UDesign 87 kWh | Hyundai Ioniq 5 NN | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 500 km | 448 km | BYD +52 km |
| Baterie | 87 kWh | 84 kWh | BYD +3 kWh |
| Consum ↓ | 20,5 kWh/100 km | 21,2 kWh/100 km | BYD −0,7 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 140 kW | 239 kW | Hyundai +99 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare ⚠ | 28 min 30–80% | 18 min 10–80% | 10 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 8,9 km/min | 17,4 km/min | Hyundai +8,5 km/min |
| Tensiune | 400 V | 800 V | Hyundai +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 217 CP | 609 CP | Hyundai +392 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 9,6 s | 3,4 s | Hyundai −6,2 s |
| Viteză maximă | 175 km/h | 260 km/h | Hyundai +85 km/h |
| Tracțiune | FWD | AWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2147 kg | 2200 kg | BYD −53 kg |
| Portbagaj | 552 l | 480 l | BYD +72 l |
| V2L (alimentare externă) | Da | Da | — |
| Lungime | 4785 mm | 4715 mm | BYD +70 mm |
| Lățime | 1890 mm | 1940 mm | Hyundai +50 mm |
| Înălțime | 1668 mm | 1585 mm | BYD +83 mm |
| Ampatament | 2765 mm | 3000 mm | Hyundai +235 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BYD Seal U
Hyundai Ioniq 5 N
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
BYD Seal U
Hyundai Ioniq 5 N
Alte comparații în această clasă: SUV / Crossover, segmentul D
BYD Seal Uvs
Xpeng G6
BYD Seal Uvs
Kia EV5
BYD Seal Uvs
Hyundai Ioniq 5
BYD Seal Uvs
Mazda CX-6e
BYD Seal Uvs
Tesla Model Y
BYD Seal Uvs
BMW iX4
Hyundai Ioniq 5 Nvs
BYD Sealion 7
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Mazda CX-6e
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Tesla Model 3
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Xpeng G6
Hyundai Ioniq 5 Nvs
Tesla Model Y
Hyundai Ioniq 5 Nvs
BMW iX4Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BYD Seal U sau Hyundai Ioniq 5 N?
BYD Seal U merge mai departe: 500 km WLTP față de cei 448 km ai modelului Hyundai Ioniq 5 N. Aceasta este o diferență de 52 km.
Cum diferă tracțiunea la BYD Seal U și Hyundai Ioniq 5 N?
BYD Seal U are FWD și 217 CP. Hyundai Ioniq 5 N are AWD și 609 CP.
Care este mai puternic — BYD Seal U sau Hyundai Ioniq 5 N?
Hyundai Ioniq 5 N este mai puternic: 609 CP față de cei 217 CP ai modelului BYD Seal U. Diferența este de 392 CP.
Care are portbagajul mai mare?
BYD Seal U are capacitate mai mare: 552 l față de 480 l în Hyundai Ioniq 5 N. Diferența este de 72 l.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.