BMW iX5 vs Maserati Grecale Folgore
BMW iX5 conduce 6 la 3
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX5 460 kW, Maserati Grecale Folgore 150 kW · Autonomie WLTP — BMW iX5 845 km, Maserati Grecale Folgore 580 km · Baterie — BMW iX5 141 kWh, Maserati Grecale Folgore 105 kWh.
BMW iX5
BMW iX5 este un SUV electric din segmentul E, cu tracțiune integrală (AWD): are o putere de 578 cai putere, o autonomie de până la 845 km conform standardului WLTP și suportă încărcare rapidă DC de până la 460 kW.
Maserati Grecale Folgore
Maserati Grecale Folgore este un SUV electric cu tracțiune integrală, care oferă o autonomie de 580 km conform standardului WLTP și o putere de 557 CP.
Profil față de piață: BMW iX5 vs Maserati Grecale Folgore
BMW iX560 xDrive
Maserati Grecale Folgore105 kWh AWD
BMW iX5 sau Maserati Grecale Folgore — cine câștigă unde
BMW iX5 conduce 6 la 3
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX5 +265 km
- Baterie kWhBMW iX5 +36 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX5 −0,8 kWh/100 km
- Putere CPBMW iX5 +21 CP
- 0–100 km/h ↓ sMaserati Grecale Folgore −0,5 s
- Viteză maximă km/hMaserati Grecale Folgore +10 km/h
- Încărcare DC kWBMW iX5 +310 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minFără date
- Greutate ↓ kgMaserati Grecale Folgore −270 kg
- Portbagaj lBMW iX5 +120 l
Date tehnice: BMW iX5 vs Maserati Grecale Folgore
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX560 xDrive | Maserati Grecale Folgore105 kWh AWD | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 845 km | 580 km | BMW +265 km |
| Baterie | 141 kWh | 105 kWh | BMW +36 kWh |
| Consum ↓ | 20,1 kWh/100 km | 20,9 kWh/100 km | BMW −0,8 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 460 kW | 150 kW | BMW +310 kW |
| Încărcare AC | 22 kW | 22 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 23 min | — | — |
| Autonomie pe minut de încărcare | 25,7 km/min | — | — |
| Tensiune | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 578 CP | 557 CP | BMW +21 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 4,1 s | Maserati −0,5 s |
| Viteză maximă | 210 km/h | 220 km/h | Maserati +10 km/h |
| Tracțiune | AWD | AWD | — |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | 2825 kg | 2555 kg | Maserati −270 kg |
| Portbagaj | 655 l | 535 l | BMW +120 l |
| Lungime | 4994 mm | 4865 mm | BMW +129 mm |
| Lățime | 2000 mm | 1948 mm | BMW +52 mm |
| Înălțime | 1748 mm | 1651 mm | BMW +97 mm |
| Ampatament | 3035 mm | 2903 mm | BMW +132 mm |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX5
Maserati Grecale Folgore
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Maserati Grecale Folgore
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul E
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX5 sau Maserati Grecale Folgore?
BMW iX5 merge mai departe: 845 km WLTP față de cei 580 km ai modelului Maserati Grecale Folgore. Aceasta este o diferență de 265 km.
Care are portbagajul mai mare?
BMW iX5 are capacitate mai mare: 655 l față de 535 l în Maserati Grecale Folgore. Diferența este de 120 l.
Care se încarcă mai repede?
BMW iX5 acceptă până la 460 kW DC, Maserati Grecale Folgore până la 150 kW.
Care este mai ieftin de utilizat?
BMW iX5 consumă mai puțină electricitate: 20,1 kWh/100 km față de 20,9 kWh/100 km în Maserati Grecale Folgore. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 120 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.


