BMW iX1 vs Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 conduce 7 la 2
Cele mai mari diferențe: Încărcare DC — BMW iX1 130 kW, Changan Deepal S05 200 kW · Putere — BMW iX1 204 CP, Changan Deepal S05 272 CP · Consum — BMW iX1 12,6 kWh/100 km, Changan Deepal S05 15,9 kWh/100 km.
BMW iX1
BMW iX1 este un SUV din segmentul C în două variante: eDrive20 cu autonomie WLTP de 516 km și xDrive30 cu 306 CP.
Changan Deepal S05
Changan Deepal S05 este un SUV din segmentul C, în anul model 2026 în două variante: RWD Max cu autonomie WLTP de 488 km și AWD Max cu 435 CP.
Profil față de piață: BMW iX1 vs Changan Deepal S05
BMW iX1eDrive20 · an model 2026- Changan Deepal S05RWD Max
BMW iX1 sau Changan Deepal S05 — cine câștigă unde
Changan Deepal S05 conduce 7 la 2
Rezultatul nu include metricile pentru care lipsesc datele de o parte.
Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.
- Autonomie WLTP kmBMW iX1 +28 km
- Baterie kWhChangan Deepal S05 +3,6 kWh
- Consum ↓ kWh/100 kmBMW iX1 −3,3 kWh/100 km
- Putere CPChangan Deepal S05 +68 CP
- 0–100 km/h ↓ sChangan Deepal S05 −1,1 s
- Viteză maximă km/hChangan Deepal S05 +10 km/h
- Încărcare DC kWChangan Deepal S05 +70 kW
- Încărcare AC kWFără diferență
- Încărcare ↓ minChangan Deepal S05 −6 min
- Greutate ↓ kgFără date
- Portbagaj lChangan Deepal S05 +2 l
Date tehnice: BMW iX1 vs Changan Deepal S05
Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date
| Parametri-cheie | BMW iX1eDrive20 · an model 2026 | Changan Deepal S05 RWD Max | Diferență |
|---|---|---|---|
| Autonomie și energie | |||
| Autonomie WLTP | 516 km | 488 km | BMW +28 km |
| Baterie | 65,2 kWh | 68,8 kWh | Changan +3,6 kWh |
| Consum ↓ | 12,6 kWh/100 km | 15,9 kWh/100 km | BMW −3,3 kWh/100 km |
| Încărcare | |||
| Încărcare DC | 130 kW | 200 kW | Changan +70 kW |
| Încărcare AC | 11 kW | 11 kW | Fără diferență |
| Încărcare 10–80% ↓ | 29 min | 23 min | Changan −6 min |
| Autonomie pe minut de încărcare | 12,5 km/min | 14,9 km/min | Changan +2,4 km/min |
| Tensiune | — | 400 V | — |
| Performanță și tracțiune | |||
| Putere | 204 CP | 272 CP | Changan +68 CP |
| 0–100 km/h ↓ | 8,6 s | 7,5 s | Changan −1,1 s |
| Viteză maximă | 170 km/h | 180 km/h | Changan +10 km/h |
| Tracțiune | FWD | RWD | alt tip |
| Aspecte practice | |||
| Greutate ↓ | — | 1940 kg | — |
| Portbagaj | 490 l | 492 l | Changan +2 l |
| V2L (alimentare externă) | Nu | Da | doar Changan |
| Lungime | — | 4598 mm | — |
| Lățime | — | 1900 mm | — |
| Înălțime | — | 1600 mm | — |
| Ampatament | — | 2880 mm | — |
Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.
Calculator al costului energiei
BMW iX1
Changan Deepal S05
Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.
Recenzii video pentru ambele modele
Changan Deepal S05
Alte comparații în această clasă: SUV, segmentul C
Întrebări frecvente despre această comparație
Care are autonomia mai mare — BMW iX1 sau Changan Deepal S05?
BMW iX1 merge mai departe: 516 km WLTP față de cei 488 km ai modelului Changan Deepal S05. Aceasta este o diferență de 28 km.
De ce Changan Deepal S05 are o baterie mai mare, dar o autonomie mai mică decât BMW iX1?
Changan Deepal S05 are 68,8 kWh și parcurge 488 km, în timp ce BMW iX1, cu bateria de 65,2 kWh, parcurge 516 km. Consumul de energie decide: 15,9 față de 12,6 kWh/100 km.
Cum diferă tracțiunea la BMW iX1 și Changan Deepal S05?
BMW iX1 are FWD și 204 CP. Changan Deepal S05 are RWD și 272 CP.
Care poate alimenta aparate de la o priză (V2L)?
Doar Changan Deepal S05 — bateria sa de 68,8 kWh funcționează atunci ca sursă de energie. BMW iX1, cu 65,2 kWh, nu oferă această opțiune.
Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă
Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.





