Alpine A290 vs Fiat Grande Panda

Alpine A290 conduce 7 la 1

Cele mai mari diferențe: Putere — Alpine A290 180 CP, Fiat Grande Panda 113 CP · 0–100 km/h — Alpine A290 7,4 s, Fiat Grande Panda 11,5 s · Viteză maximă — Alpine A290 160 km/h, Fiat Grande Panda 132 km/h.

Alpine A290

Alpine A290 este un hatchback electric din segmentul B, oferit în două variante de motorizare, cu putere cuprinsă între 180 CP și 220 CP.

Fiat Grande Panda

Fiat Grande Panda este o mașină de oraș tip hatchback, din segmentul B, care oferă o autonomie de 320 km în ciclul WLTP și are tracțiune față.

Profil față de piață: Alpine A290 vs Fiat Grande Panda

Autonomie WLTPBateriePutereÎncărcare DC0–100 km/h

Alpine A290 sau Fiat Grande Panda — cine câștigă unde

Alpine A290 conduce 7 la 1

Dă clic pe o felie pentru a vedea doar acele valori. Bara arată unde se situează mașina în întregul catalog.

  • Autonomie WLTP kmAlpine A290 +60 km
    Alpine A290
    380
    Fiat Grande Panda
    320
  • Baterie kWhAlpine A290 +8 kWh
    Alpine A290
    52
    Fiat Grande Panda
    44
  • Consum ↓ kWh/100 kmAlpine A290 −1 kWh/100 km
    Alpine A290
    15,8
    Fiat Grande Panda
    16,8
  • Putere CPAlpine A290 +67 CP
    Alpine A290
    180
    Fiat Grande Panda
    113
  • 0–100 km/h ↓ sAlpine A290 −4,1 s
    Alpine A290
    7,4
    Fiat Grande Panda
    11,5
  • Viteză maximă km/hAlpine A290 +28 km/h
    Alpine A290
    160
    Fiat Grande Panda
    132
  • Încărcare DC kWFără diferență
    Alpine A290
    100
    Fiat Grande Panda
    100
  • Încărcare AC kWFără diferență
    Alpine A290
    11
    Fiat Grande Panda
    11
  • Greutate ↓ kgAlpine A290 −74 kg
    Alpine A290
    1483
    Fiat Grande Panda
    1557
  • Portbagaj lFiat Grande Panda +35 l
    Alpine A290
    326
    Fiat Grande Panda
    361

Adaugă a treia mașină

Date tehnice: Alpine A290 vs Fiat Grande Panda

Îngroșat și subliniat = valoare mai bună · ↓ = mai puțin înseamnă mai bine · — = fără date

Date tehnice: Alpine A290 vs Fiat Grande Panda
Parametri-cheie Alpine A290
GT
Fiat Grande Panda
La Prima
Diferență
Autonomie și energie
Autonomie WLTP380 km320 kmAlpine +60 km
Baterie52 kWh44 kWhAlpine +8 kWh
Consum ↓15,8 kWh/100 km16,8 kWh/100 kmAlpine −1 kWh/100 km
Încărcare
Încărcare DC100 kW100 kWFără diferență
Încărcare AC11 kW11 kWFără diferență
Încărcare ⚠30 min 15–80%27 min 20–80%3 min
Autonomie pe minut de încărcare8,2 km/min7,1 km/minAlpine +1,1 km/min
Tensiune400 V400 VFără diferență
Performanță și tracțiune
Putere180 CP113 CPAlpine +67 CP
0–100 km/h ↓7,4 s11,5 sAlpine −4,1 s
Viteză maximă160 km/h132 km/hAlpine +28 km/h
TracțiuneFWDFWD—
Aspecte practice
Greutate ↓1483 kg1557 kgAlpine −74 kg
Portbagaj326 l361 lFiat +35 l
V2L (alimentare externă)DaDa—
Lungime3997 mm3999 mmFiat +2 mm
Lățime1823 mm1763 mmAlpine +60 mm
Înălțime1512 mm1576 mmFiat +64 mm
Ampatament2534 mm2540 mmFiat +6 mm

Valoarea mai bună din fiecare rând este îngroșată și subliniată cu culoarea mașinii. Metricile marcate cu ↓ — mai mic este mai bine. Dimensiunile sunt afișate fără a desemna un câștigător.

Calculator al costului energiei

Alpine A290

Cost la 100 km4,74
Lunar59
Anual711

Fiat Grande Panda

Cost la 100 km5,04
Lunar63
Anual756

Sumele sunt în moneda ta — introdu prețurile în moneda pe care o folosești.

Recenzii video pentru ambele modele

Alpine A290

Fiat Grande Panda

Alte comparații în această clasă: Hatchback, segmentul B

Întrebări frecvente despre această comparație

Care are autonomia mai mare — Alpine A290 sau Fiat Grande Panda?

Alpine A290 merge mai departe: 380 km WLTP față de cei 320 km ai modelului Fiat Grande Panda. Aceasta este o diferență de 60 km.

Care este mai puternic — Alpine A290 sau Fiat Grande Panda?

Alpine A290 este mai puternic: 180 CP față de cei 113 CP ai modelului Fiat Grande Panda. Diferența este de 67 CP.

Care se încarcă mai repede?

Alpine A290 acceptă până la 100 kW DC, Fiat Grande Panda până la 100 kW.

Care este mai ieftin de utilizat?

Alpine A290 consumă mai puțină electricitate: 15,8 kWh/100 km față de 16,8 kWh/100 km în Fiat Grande Panda. Pe parcursul a 15000 km pe an, aceasta este o diferență de 150 kWh — calculatorul de pe această pagină transformă acest lucru în bani.

Datele tehnice provin din materialele oficiale ale producătorilor și ne străduim să le verificăm, dar producătorul poate modifica specificațiile fără notificare prealabilă și pot apărea erori. Confirmă valorile la un dealer înainte de cumpărare — nu ne asumăm răspunderea pentru deciziile luate pe baza acestor date. Nota legală completă

Autonomia, consumul și greutatea sunt furnizate pentru configurația de bază: producătorii le omologhează în intervale, dependente de roți și echipare (de exemplu, 533–592 km), iar noi luăm varianta cea mai ușoară, pe cele mai mici jante – adică cea mai avantajoasă. Același model cu roți mai mari va parcurge o distanță mai scurtă.