Tesla Model Y vs Volkswagen ID. Tiguan
Tesla Model Y johtaa 8–1
Suurimmat erot: Teho — Tesla Model Y 514 hv, Volkswagen ID. Tiguan 286 hv · Tavaratila — Tesla Model Y 822 l, Volkswagen ID. Tiguan 534 l · DC-lataus — Tesla Model Y 250 kW, Volkswagen ID. Tiguan 165 kW.
Tesla Model Y
Tesla Model Y on D-segmentin SUV, jota tarjotaan vuosimallina 2026 neljänä versiona: WLTP-toimintamatka on 525–622 km ja kiihtyvyys 0–100 km/h 7,2–3,5 sekuntia.
Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan on sähköinen D-segmentin SUV kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 456–607 km, teho 190–299 hevosvoimaa ja DC-lataus jopa 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: Tesla Model Y vs Volkswagen ID. Tiguan
Tesla Model YPremium AWD
Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW
Tesla Model Y vai Volkswagen ID. Tiguan — kumpi voittaa missä
Tesla Model Y johtaa 8–1
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmTesla Model Y +15 km
- Akku kWhTesla Model Y +2 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID. Tiguan −1 kWh/100 km
- Teho hvTesla Model Y +228 hv
- 0–100 km/h ↓ sTesla Model Y −2 s
- Suurin nopeus km/hTesla Model Y +21 km/h
- DC-lataus kWTesla Model Y +85 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Latausaika ↓ minEi tietoja
- Paino ↓ kgTesla Model Y −83 kg
- Tavaratila lTesla Model Y +288 l
Tekniset tiedot: Tesla Model Y vs Volkswagen ID. Tiguan
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Tesla Model YPremium AWD | Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 622 km | 607 km | Tesla +15 km |
| Akku | 79 kWh | 77 kWh | Tesla +2 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,6 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Volkswagen −1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 250 kW | 165 kW | Tesla +85 kW |
| AC-lataus | 11 kW | — | — |
| Latausaika 10–80% ↓ | — | 29 min | — |
| Toimintamatka per latausminuutti | — | 14,7 km/min | — |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 514 hv | 286 hv | Tesla +228 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,6 s | 6,6 s | Tesla −2 s |
| Suurin nopeus | 201 km/h | 180 km/h | Tesla +21 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1997 kg | 2080 kg | Tesla −83 kg |
| Tavaratila | 822 l | 534 l | Tesla +288 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Volkswagen |
| Pituus | 4790 mm | 4618 mm | Tesla +172 mm |
| Leveys | 1920 mm | 1855 mm | Tesla +65 mm |
| Korkeus | 1624 mm | 1635 mm | Volkswagen +11 mm |
| Akseliväli | 2890 mm | 2771 mm | Tesla +119 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Tesla Model Y
Volkswagen ID. Tiguan
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Tesla Model Y
Volkswagen ID. Tiguan
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Tesla Model Y vai Volkswagen ID. Tiguan?
Tesla Model Y kulkee pidemmälle: 622 km WLTP verrattuna Volkswagen ID. Tiguan:n 607 km:iin. Ero on 15 km.
Miten Tesla Model Y:n ja Volkswagen ID. Tiguan:n voimansiirrot eroavat?
Tesla Model Y:ssa on AWD ja 514 hv. Volkswagen ID. Tiguan:ssä on RWD ja 286 hv.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Volkswagen ID. Tiguan — sen 77 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Tesla Model Y ei tarjoa tätä 79 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Tesla Model Y vai Volkswagen ID. Tiguan?
Tesla Model Y on tehokkaampi: 514 hv verrattuna Volkswagen ID. Tiguan:n 286 hv:iin. Ero on 228 hv.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.




