BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
BMW iX4 johtaa 7–3
Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Volkswagen ID. Tiguan 165 kW · Teho — BMW iX4 469 hv, Volkswagen ID. Tiguan 286 hv · Akku — BMW iX4 108,7 kWh, Volkswagen ID. Tiguan 77 kWh.
BMW iX4
BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.
Volkswagen ID. Tiguan
Volkswagen ID. Tiguan on sähköinen D-segmentin SUV kolmessa versiossa: WLTP-toimintamatka 456–607 km, teho 190–299 hevosvoimaa ja DC-lataus jopa 165 kW.
Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
BMW iX450 xDrive
Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW
BMW iX4 vai Volkswagen ID. Tiguan — kumpi voittaa missä
BMW iX4 johtaa 7–3
Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +221 km
- Akku kWhBMW iX4 +31,7 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmVolkswagen ID. Tiguan −1,1 kWh/100 km
- Teho hvBMW iX4 +183 hv
- 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −1,7 s
- Suurin nopeus km/hBMW iX4 +30 km/h
- DC-lataus kWBMW iX4 +235 kW
- AC-lataus kWEi tietoja
- Latausaika ↓ minBMW iX4 −8 min
- Paino ↓ kgVolkswagen ID. Tiguan −225 kg
- Tavaratila lVolkswagen ID. Tiguan +44 l
Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Volkswagen ID. Tiguan
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | BMW iX450 xDrive | Volkswagen ID. Tiguan77 kWh 210 kW | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 828 km | 607 km | BMW +221 km |
| Akku | 108,7 kWh | 77 kWh | BMW +31,7 kWh |
| Kulutus ↓ | 15,7 kWh/100 km | 14,6 kWh/100 km | Volkswagen −1,1 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 400 kW | 165 kW | BMW +235 kW |
| AC-lataus | 11 kW | — | — |
| Latausaika 10–80% ↓ | 21 min | 29 min | BMW −8 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 27,6 km/min | 14,7 km/min | BMW +12,9 km/min |
| Jännite | 800 V | 400 V | BMW +400 V |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 469 hv | 286 hv | BMW +183 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 4,9 s | 6,6 s | BMW −1,7 s |
| Suurin nopeus | 210 km/h | 180 km/h | BMW +30 km/h |
| Vetotapa | AWD | RWD | eri tyyppi |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 2305 kg | 2080 kg | Volkswagen −225 kg |
| Tavaratila | 490 l | 534 l | Volkswagen +44 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Kyllä | Kyllä | — |
| Pituus | 4782 mm | 4618 mm | BMW +164 mm |
| Leveys | 1895 mm | 1855 mm | BMW +40 mm |
| Korkeus | 1595 mm | 1635 mm | Volkswagen +40 mm |
| Akseliväli | 2897 mm | 2771 mm | BMW +126 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
BMW iX4
Volkswagen ID. Tiguan
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Volkswagen ID. Tiguan
Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D
Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Volkswagen ID. Tiguan?
BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Volkswagen ID. Tiguan:n 607 km:iin. Ero on 221 km.
Miten BMW iX4:n ja Volkswagen ID. Tiguan:n voimansiirrot eroavat?
BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Volkswagen ID. Tiguan:ssä on RWD ja 286 hv.
Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Volkswagen ID. Tiguan?
BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Volkswagen ID. Tiguan:n 286 hv:iin. Ero on 183 hv.
Kumpi latautuu nopeammin?
BMW iX4 ottaa vastaan jopa 400 kW DC-tehoa, Volkswagen ID. Tiguan jopa 165 kW. Lataus 10 %:sta 80 %:iin kestää vastaavasti 21 ja 29 minuuttia.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.





