SERES 3 vs Volvo EC40

Volvo EC40 johtaa 7–1

Suurimmat erot: WLTP-toimintamatka — SERES 3 300 km, Volvo EC40 583 km · Teho — SERES 3 160 hv, Volvo EC40 252 hv · Akku — SERES 3 54 kWh, Volvo EC40 82 kWh.

SERES 3

Sähköinen SUV (segmentti C), joka on etuvetoinen ja jossa on 54 kWh:n akku.

Volvo EC40

Volvo EC40 (vuoteen 2024 asti C40) on sähköinen C-segmentin crossover, jossa on yhden tai kahden akselin veto ja WLTP-toimintamatka jopa 583 km.

Profiili markkinoihin verrattuna: SERES 3 vs Volvo EC40

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

SERES 3 vai Volvo EC40 — kumpi voittaa missä

Volvo EC40 johtaa 7–1

Tulokseen ei lasketa mittareita, joiden tiedot puuttuvat toiselta autolta.

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmVolvo EC40 +283 km
    SERES 3
    300
    Volvo EC40
    583
  • Akku kWhVolvo EC40 +28 kWh
    SERES 3
    54
    Volvo EC40
    82
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmVolvo EC40 −1,4 kWh/100 km
    SERES 3
    17,6
    Volvo EC40
    16,2
  • Teho hvVolvo EC40 +92 hv
    SERES 3
    160
    Volvo EC40
    252
  • 0–100 km/h ↓ sVolvo EC40 −1,6 s
    SERES 3
    8,9
    Volvo EC40
    7,3
  • Suurin nopeus km/hVolvo EC40 +25 km/h
    SERES 3
    155
    Volvo EC40
    180
  • DC-lataus kWEi tietoja
    SERES 3
    —
    Volvo EC40
    200
  • AC-lataus kWEi eroa
    SERES 3
    11
    Volvo EC40
    11
  • Latausaika ↓ minEi tietoja
    SERES 3
    —
    Volvo EC40
    28
  • Paino ↓ kgSERES 3 −255 kg
    SERES 3
    1765
    Volvo EC40
    2020
  • Tavaratila lVolvo EC40 +86 l
    SERES 3
    318
    Volvo EC40
    404

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: SERES 3 vs Volvo EC40

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: SERES 3 vs Volvo EC40
Tärkeimmät parametrit SERES 3
Standard
Volvo EC40
Single Motor Extended Range
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka300 km583 kmVolvo +283 km
Akku54 kWh82 kWhVolvo +28 kWh
Kulutus ↓17,6 kWh/100 km16,2 kWh/100 kmVolvo −1,4 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus—200 kW—
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓—28 min—
Toimintamatka per latausminuutti—14,6 km/min—
Jännite—400 V—
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho160 hv252 hvVolvo +92 hv
0–100 km/h ↓8,9 s7,3 sVolvo −1,6 s
Suurin nopeus155 km/h180 km/hVolvo +25 km/h
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓1765 kg2020 kgSERES −255 kg
Tavaratila318 l404 lVolvo +86 l
Pituus4415 mm4440 mmVolvo +25 mm
Leveys1850 mm1873 mmVolvo +23 mm
Korkeus1650 mm1591 mmSERES +59 mm
Akseliväli—2702 mm—

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

SERES 3

Kustannus per 100 km5,28
Kuukaudessa66
Vuodessa792

Volvo EC40

Kustannus per 100 km4,86
Kuukaudessa61
Vuodessa729

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

SERES 3

Volvo EC40

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV / Crossover, segmentti C

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — SERES 3 vai Volvo EC40?

Volvo EC40 kulkee pidemmälle: 583 km WLTP verrattuna SERES 3:n 300 km:iin. Ero on 283 km.

Miten SERES 3:n ja Volvo EC40:n voimansiirrot eroavat?

SERES 3:ssa on FWD ja 160 hv. Volvo EC40:ssä on RWD ja 252 hv.

Kumpi on tehokkaampi — SERES 3 vai Volvo EC40?

Volvo EC40 on tehokkaampi: 252 hv verrattuna SERES 3:n 160 hv:iin. Ero on 92 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Volvo EC40 tarjoaa suuremman tavaratilan: 404 l verrattuna SERES 3:n 318 l:iin. Ero on 86 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.