Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq

Škoda Peaq johtaa 7–2

Suurimmat erot: 0–100 km/h — Peugeot e-5008 9,6 s, Škoda Peaq 7,1 s · Tavaratila — Peugeot e-5008 748 l, Škoda Peaq 935 l · DC-lataus — Peugeot e-5008 160 kW, Škoda Peaq 199 kW.

Peugeot e-5008

Peugeot e-5008 on seitsenpaikkainen D-segmentin SUV, mallivuonna 2026 kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 476–669 km, teho 214–325 hv.

Škoda Peaq

Škoda Peaq on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan voi olla jopa 647 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

Peugeot e-5008 vai Škoda Peaq — kumpi voittaa missä

Škoda Peaq johtaa 7–2

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmPeugeot e-5008 +22 km
    Peugeot e-5008
    669
    Škoda Peaq
    647
  • Akku kWhPeugeot e-5008 +10,9 kWh
    Peugeot e-5008
    96,9
    Škoda Peaq
    86
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −3,1 kWh/100 km
    Peugeot e-5008
    18,1
    Škoda Peaq
    15
  • Teho hvŠkoda Peaq +55 hv
    Peugeot e-5008
    231
    Škoda Peaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sŠkoda Peaq −2,5 s
    Peugeot e-5008
    9,6
    Škoda Peaq
    7,1
  • Suurin nopeus km/hŠkoda Peaq +10 km/h
    Peugeot e-5008
    170
    Škoda Peaq
    180
  • DC-lataus kWŠkoda Peaq +39 kW
    Peugeot e-5008
    160
    Škoda Peaq
    199
  • AC-lataus kWEi eroa
    Peugeot e-5008
    11
    Škoda Peaq
    11
  • Paino ↓ kgŠkoda Peaq −7 kg
    Peugeot e-5008
    2241
    Škoda Peaq
    2234
  • Tavaratila lŠkoda Peaq +187 l
    Peugeot e-5008
    748
    Škoda Peaq
    935

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: Peugeot e-5008 vs Škoda Peaq
Tärkeimmät parametrit Peugeot e-5008
230 Long Range
Škoda Peaq
90
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka669 km647 kmPeugeot +22 km
Akku96,9 kWh86 kWhPeugeot +10,9 kWh
Kulutus ↓18,1 kWh/100 km15 kWh/100 kmŠkoda −3,1 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus160 kW199 kWŠkoda +39 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika ⚠27 min 20–80%28 min 10–80%1 min
Toimintamatka per latausminuutti14,9 km/min16,2 km/minŠkoda +1,3 km/min
Jännite400 V400 VEi eroa
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho231 hv286 hvŠkoda +55 hv
0–100 km/h ↓9,6 s7,1 sŠkoda −2,5 s
Suurin nopeus170 km/h180 km/hŠkoda +10 km/h
VetotapaFWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2241 kg2234 kgŠkoda −7 kg
Tavaratila748 l935 lŠkoda +187 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4791 mm4874 mmŠkoda +83 mm
Leveys1890 mm1867 mmPeugeot +23 mm
Korkeus1690 mm1664 mmPeugeot +26 mm
Akseliväli2900 mm2965 mmŠkoda +65 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

Peugeot e-5008

Kustannus per 100 km5,43
Kuukaudessa68
Vuodessa815

Škoda Peaq

Kustannus per 100 km4,5
Kuukaudessa56
Vuodessa675

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

Peugeot e-5008

Škoda Peaq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — Peugeot e-5008 vai Škoda Peaq?

Peugeot e-5008 kulkee pidemmälle: 669 km WLTP verrattuna Škoda Peaq:n 647 km:iin. Ero on 22 km.

Miten Peugeot e-5008:n ja Škoda Peaq:n voimansiirrot eroavat?

Peugeot e-5008:ssa on FWD ja 231 hv. Škoda Peaq:ssä on RWD ja 286 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Škoda Peaq tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna Peugeot e-5008:n 748 l:iin. Ero on 187 l.

Kumpi latautuu nopeammin?

Peugeot e-5008 ottaa vastaan jopa 160 kW DC-tehoa, Škoda Peaq jopa 199 kW.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.