BMW iX4 vs Škoda Peaq

BMW iX4 johtaa 7–3

Suurimmat erot: DC-lataus — BMW iX4 400 kW, Škoda Peaq 199 kW · Tavaratila — BMW iX4 490 l, Škoda Peaq 935 l · Teho — BMW iX4 469 hv, Škoda Peaq 286 hv.

BMW iX4

BMW iX4 on sähköinen D-segmentin katumaasturi nelivetoajolla: teho 374–469 hevosvoimaa, toimintamatka jopa 828 km (WLTP) ja DC-lataus jopa 400 kW.

Škoda Peaq

Škoda Peaq on sähköinen SUV-malli D-segmentissä, joka tarjoaa kolme eri voimansiirtovaihtoehtoa ja jonka toimintamatka WLTP-standardin mukaan voi olla jopa 647 kilometriä.

Profiili markkinoihin verrattuna: BMW iX4 vs Škoda Peaq

WLTP-toimintamatkaAkkuTehoDC-lataus0–100 km/h

BMW iX4 vai Škoda Peaq — kumpi voittaa missä

BMW iX4 johtaa 7–3

Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.

  • WLTP-toimintamatka kmBMW iX4 +181 km
    BMW iX4
    828
    Škoda Peaq
    647
  • Akku kWhBMW iX4 +22,7 kWh
    BMW iX4
    108,7
    Škoda Peaq
    86
  • Kulutus ↓ kWh/100 kmŠkoda Peaq −0,7 kWh/100 km
    BMW iX4
    15,7
    Škoda Peaq
    15
  • Teho hvBMW iX4 +183 hv
    BMW iX4
    469
    Škoda Peaq
    286
  • 0–100 km/h ↓ sBMW iX4 −2,2 s
    BMW iX4
    4,9
    Škoda Peaq
    7,1
  • Suurin nopeus km/hBMW iX4 +30 km/h
    BMW iX4
    210
    Škoda Peaq
    180
  • DC-lataus kWBMW iX4 +201 kW
    BMW iX4
    400
    Škoda Peaq
    199
  • AC-lataus kWEi eroa
    BMW iX4
    11
    Škoda Peaq
    11
  • Latausaika ↓ minBMW iX4 −7 min
    BMW iX4
    21
    Škoda Peaq
    28
  • Paino ↓ kgŠkoda Peaq −71 kg
    BMW iX4
    2305
    Škoda Peaq
    2234
  • Tavaratila lŠkoda Peaq +445 l
    BMW iX4
    490
    Škoda Peaq
    935

Lisää kolmas auto

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Škoda Peaq

Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa

Tekniset tiedot: BMW iX4 vs Škoda Peaq
Tärkeimmät parametrit BMW iX4
50 xDrive
Škoda Peaq
90
Ero
Toimintamatka ja energia
WLTP-toimintamatka828 km647 kmBMW +181 km
Akku108,7 kWh86 kWhBMW +22,7 kWh
Kulutus ↓15,7 kWh/100 km15 kWh/100 kmŠkoda −0,7 kWh/100 km
Lataus
DC-lataus400 kW199 kWBMW +201 kW
AC-lataus11 kW11 kWEi eroa
Latausaika 10–80% ↓21 min28 minBMW −7 min
Toimintamatka per latausminuutti27,6 km/min16,2 km/minBMW +11,4 km/min
Jännite800 V400 VBMW +400 V
Suorituskyky ja voimansiirto
Teho469 hv286 hvBMW +183 hv
0–100 km/h ↓4,9 s7,1 sBMW −2,2 s
Suurin nopeus210 km/h180 km/hBMW +30 km/h
VetotapaAWDRWDeri tyyppi
Käytännöllisyys
Paino ↓2305 kg2234 kgŠkoda −71 kg
Tavaratila490 l935 lŠkoda +445 l
V2L (ulkoinen virta)KylläKyllä—
Pituus4782 mm4874 mmŠkoda +92 mm
Leveys1895 mm1867 mmBMW +28 mm
Korkeus1595 mm1664 mmŠkoda +69 mm
Akseliväli2897 mm2965 mmŠkoda +68 mm

Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.

Energiakustannuslaskuri

BMW iX4

Kustannus per 100 km4,71
Kuukaudessa59
Vuodessa707

Škoda Peaq

Kustannus per 100 km4,5
Kuukaudessa56
Vuodessa675

Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.

Videoarvostelut molemmista malleista

BMW iX4

Škoda Peaq

Muita vertailuja tässä luokassa: SUV, segmentti D

Usein kysytyt kysymykset tästä vertailusta

Kumpi kulkee pidemmälle — BMW iX4 vai Škoda Peaq?

BMW iX4 kulkee pidemmälle: 828 km WLTP verrattuna Škoda Peaq:n 647 km:iin. Ero on 181 km.

Miten BMW iX4:n ja Škoda Peaq:n voimansiirrot eroavat?

BMW iX4:ssa on AWD ja 469 hv. Škoda Peaq:ssä on RWD ja 286 hv.

Kumpi on tehokkaampi — BMW iX4 vai Škoda Peaq?

BMW iX4 on tehokkaampi: 469 hv verrattuna Škoda Peaq:n 286 hv:iin. Ero on 183 hv.

Kummassa on suurempi tavaratila?

Škoda Peaq tarjoaa suuremman tavaratilan: 935 l verrattuna BMW iX4:n 490 l:iin. Ero on 445 l.

Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke

Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.