Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Peugeot e-208 johtaa 5–4
Suurimmat erot: Tavaratila — Mini Cooper Electric 210 l, Peugeot e-208 309 l · Teho — Mini Cooper Electric 218 hv, Peugeot e-208 156 hv · 0–100 km/h — Mini Cooper Electric 6,7 s, Peugeot e-208 8,2 s.
Mini Cooper Electric
Mini Cooper Electric on hatchback, joka kuuluu B-segmenttiin ja tarjoaa kolme eri tehoversiota sekä vaihtoehtoja ajomatkan suhteen.
Peugeot e-208
Peugeot e-208 on B-segmentin hatchback kolmessa variantissa: WLTP-toimintamatka 361–433 km, teho 136–281 hv.
Profiili markkinoihin verrattuna: Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Mini Cooper Electric vai Peugeot e-208 — kumpi voittaa missä
Peugeot e-208 johtaa 5–4
Napsauta lohkoa nähdäksesi vain ne arvot. Palkki näyttää, missä auto on koko luettelon joukossa.
- WLTP-toimintamatka kmPeugeot e-208 +33 km
- Akku kWhPeugeot e-208 +1,8 kWh
- Kulutus ↓ kWh/100 kmMini Cooper Electric −0,2 kWh/100 km
- Teho hvMini Cooper Electric +62 hv
- 0–100 km/h ↓ sMini Cooper Electric −1,5 s
- Suurin nopeus km/hMini Cooper Electric +20 km/h
- DC-lataus kWPeugeot e-208 +5 kW
- AC-lataus kWEi eroa
- Paino ↓ kgPeugeot e-208 −150 kg
- Tavaratila lPeugeot e-208 +99 l
Tekniset tiedot: Mini Cooper Electric vs Peugeot e-208
Lihavointi ja alleviivaus = parempi arvo · ↓ = pienempi on parempi · — = ei tietoa
| Tärkeimmät parametrit | Mini Cooper ElectricSE | GT 156 | Ero |
|---|---|---|---|
| Toimintamatka ja energia | |||
| WLTP-toimintamatka | 400 km | 433 km | Peugeot +33 km |
| Akku | 49,2 kWh | 51 kWh | Peugeot +1,8 kWh |
| Kulutus ↓ | 14,7 kWh/100 km | 14,9 kWh/100 km | Mini −0,2 kWh/100 km |
| Lataus | |||
| DC-lataus | 95 kW | 100 kW | Peugeot +5 kW |
| AC-lataus | 11 kW | 11 kW | Ei eroa |
| Latausaika ⚠ | 30 min 10–80% | 35 min 0–80% | 5 min |
| Toimintamatka per latausminuutti | 9,3 km/min | 9,9 km/min | Peugeot +0,6 km/min |
| Jännite | 400 V | 400 V | Ei eroa |
| Suorituskyky ja voimansiirto | |||
| Teho | 218 hv | 156 hv | Mini +62 hv |
| 0–100 km/h ↓ | 6,7 s | 8,2 s | Mini −1,5 s |
| Suurin nopeus | 170 km/h | 150 km/h | Mini +20 km/h |
| Vetotapa | FWD | FWD | — |
| Käytännöllisyys | |||
| Paino ↓ | 1605 kg | 1455 kg | Peugeot −150 kg |
| Tavaratila | 210 l | 309 l | Peugeot +99 l |
| V2L (ulkoinen virta) | Ei | Kyllä | vain Peugeot |
| Pituus | 3858 mm | 4055 mm | Peugeot +197 mm |
| Leveys | 1756 mm | 1745 mm | Mini +11 mm |
| Korkeus | 1460 mm | 1430 mm | Mini +30 mm |
| Akseliväli | 2526 mm | 2540 mm | Peugeot +14 mm |
Rivin parempi arvo on lihavoitu ja alleviivattu auton värillä. Mittarit, joissa merkintä ↓ — pienempi on parempi. Mitat näytetään ilman voittajan valintaa.
Energiakustannuslaskuri
Mini Cooper Electric
Peugeot e-208
Summat omassa valuutassasi — anna hinnat käyttämässäsi valuutassa.
Videoarvostelut molemmista malleista
Mini Cooper Electric
Peugeot e-208
Muita vertailuja tässä luokassa: Hatchback, segmentti B
Mini Cooper Electricvs
Nissan Micra
Mini Cooper Electricvs
Alpine A290
Mini Cooper Electricvs
GWM Ora 03
Mini Cooper Electricvs
Renault 5 E-Tech
Mini Cooper Electricvs
Volkswagen ID. Polo
Renault 5 E-Tech
Opel Corsa Electric
Cupra Raval
Volkswagen ID. PoloUsein kysytyt kysymykset tästä vertailusta
Kumpi kulkee pidemmälle — Mini Cooper Electric vai Peugeot e-208?
Peugeot e-208 kulkee pidemmälle: 433 km WLTP verrattuna Mini Cooper Electric:n 400 km:iin. Ero on 33 km.
Kumpi voi syöttää sähköä laitteille pistorasian kautta (V2L)?
Vain Peugeot e-208 — sen 51 kWh akku toimii silloin virtalähteenä. Mini Cooper Electric ei tarjoa tätä 49,2 kWh akulla.
Kumpi on tehokkaampi — Mini Cooper Electric vai Peugeot e-208?
Mini Cooper Electric on tehokkaampi: 218 hv verrattuna Peugeot e-208:n 156 hv:iin. Ero on 62 hv.
Kummassa on suurempi tavaratila?
Peugeot e-208 tarjoaa suuremman tavaratilan: 309 l verrattuna Mini Cooper Electric:n 210 l:iin. Ero on 99 l.
Tekniset tiedot ovat peräisin valmistajien virallisesta aineistosta ja pyrimme tarkistamaan ne, mutta valmistaja voi muuttaa teknisiä tietoja ilman ennakkoilmoitusta ja virheitä voi esiintyä. Varmista luvut jälleenmyyjältä ennen ostoa — emme vastaa näiden tietojen perusteella tehdyistä päätöksistä. Koko vastuuvapauslauseke
Toimintamatka, kulutus ja paino ilmoitetaan perusvarustelulla. Valmistajat tyyppihyväksyvät ne vaihteluvälillä vanteiden ja varustelun mukaan (esim. 533–592 km), ja me otamme huomioon kevyimmän vaihtoehdon pienimmillä vanteilla – eli edullisimman. Sama malli suuremmilla vanteilla ajaa lyhyemmän toimintamatkan.